Rezoluce OSN dláždí cestu k zodpovědnosti za válečné zločiny v Sýrii
Článek
Zbraně pod kontrolou Sýrie publikován 27.1.2017
V reakci na rezoluci Valného shromáždění OSN o zřízení nezávislého mezinárodního mechanismu k zajištění zodpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskost spáchané v Sýrii od března 2011, Anna Neistat, starší ředitel výzkumu Amnesty International, řekla:
„Touto rezolucí pomáhá Valné shromáždění překonat patovou situaci Rady bezpečnosti v otázce zodpovědnosti a je prvním krokem ke spravedlnosti pro tisíce obětí.“
„Situace v Sýrii je stále jednou z nejvíce srdcervoucích tragédií naší doby. Je to také jasný příklad selhání rozbitého mezinárodního systému, který byl ustanoven – s Radou bezpečnosti v jeho středu, aby zabránil krutostem, které šokují lidstvo.
„Přijetím této rezoluce se mezinárodní komunita staví proti naprosté neschopnosti Rady bezpečnosti jednat tváří v tvář hrůzným zvěrstvům páchaných před zraky celého světa. Tohle je krize, která za pět let stála stovky tisíc životů a způsobila nepředstavitelné utrpení lidí v Sýrii.
„Drtivá podpora pro rezoluci členskými státy OSN vysílá jasný signál všem stranám konfliktu v Sýrii, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nebudou tolerovány. Pachatelé se budou zodpovídat. Beztrestnost není možností.
Aktuální petice
Rania Allabasiová a její rodina: násilné zmizení po vládní razii
Rania byla bez sdělení důvodu unesena i s šesti dětmi. Rania Alabbasiová je v Damašku úspěšnou zubařkou a také vytíženou matkou šesti dětí. V březnu 2013 přišli do jejího domu vládní agenti a odvedli jí manžela. Po dvou dnech se vrátili pro ni a její děti. O nikom z nich dodnes nejsou žádné zprávy. Syrské úřady odmítly poskytnout příbuzným Ranie jakékoli informace o tom, co se stalo a kde se nyní rodina nachází. Její sestra Naila se může jen dohadovat, proč byla rodina zatčena: „Rania nepatřila mezi členy opozičních stran, ani nechodila na demonstrace. Byla zde, aby pomáhala ostatním.“
Aktuální počet podpisů: 653 Náš cíl: 1000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International