Perzekuce aktivistů na náměstí Nebeského klidu dokazuje lži čínského prezidenta
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 4.6.2014
Uběhlo 25 let od krvavého zásahu proti demonstrantům bojujícím za demokracii. Desítky lidí zatkli, když chtěli uctít památku.
Desítky aktivistů však byly v posledních týdnech zadrženy, skončily v domácím vězení nebo na policejním výslechu kvůli pokusu uctít památku stovek (ne-li tisíců) zabitých či zraněných neozbrojených demonstrantů a civilistů.
„25. výročí Tchien-an-menu byl rozhodující test pro prezidenta Si, který o sobě tvrdí, že přináší do čínské společnosti otevřenost. Prezident Si však místo reformy volí represi," upozorňuje Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International, který tento týden v Hong Kongu vzdává hold obětem červnových událostí.
V uplynulých týdnech policie zadržela obhájce lidských práv Pu Zhiqianga a prominentního novinář Gao Yu. Další, včetně Ding Zilina, mluvčího Tchien-an-menských matek, byli umístěni do domácího vězení.
„Čínští vůdci musí přestat hrát politické hry s minulostí a místo toho zajistit spravedlnost obětem. Zničené rodiny si od vlády zaslouží odškodné,“ říká Shetty. „Ještě není pozdě na to, aby prezident Si změnil taktiku, a my ho tímto vyzýváme, aby zahájil otevřené a nezávislé vyšetřování násilného útoku z roku 1989“.
Amnesty Internatioanal znovu apeluje na čínskou vládu, aby:
veřejně přiznala porušování práv, ke kterému v roce 1989 došlo
zahájila otevřené a nezávislé vyšetřování za účelem dopadení konkrétních osob odpovědných za toho porušování
poskytla odškodnění obětem těchto událostí i jejich rodinám
přestala sužovat a pronásledovat ty, kteří o protestech z roku 1989 hovoří, připomínají si je a uplatňují tak své právo na svobodu projevu a shromažďování.
Čtvrt století pozůstalí obětí bojují za spravedlnost pro své zabité blízké. Většina tzv. Tchien-an-menských matek zestárla a řada původních členů tohoto uskupení - matky i otcové obětí - zemřela. Dvacet pět let pro krveprolití vláda i nadále užívá veškeré prostředky k tomu, aby zabránila čínským občanů vyjadřovat své názory. Na základě lživých a vykonstruovaných obvinění vězní aktivisty a užívá násilí proti komukoli, kdo usiluje o ochranu lidských práv ve stávajícím systému.
V roce 2014 došlo k širšímu zásahu proti občanům volajícím po reformě - především spojených s organizací Nové občanské hnutí. Několik vedoucích aktivistů spojených s touto sítí, která vyzývá k větší transparentnosti a omezení korupce, bylo odsouzeno k dlouhým trestům vězení.
Amnesty International pokračuje v dokumentaci jmen aktivistů, kteří byli v současné době zadrženi. Nejnovější informace o zadržených, vyslýchaných nebo nezvěstných k příležitosti 25. výročí krveprolití najdete ZDE.
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1232 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International