© AFP/Getty Images
Jemen: multimiliardové prodeje zbraní Američanů a Britů odkrývají ostudnou protichůdnost s pokusy o pomoc
Článek
Zbraně pod kontrolou Migrace Jemen publikován 20.4.2017
USA a Velká Británie živí vážné násilnosti, které poškodily civilisty, a to skrze multimiliardové přesuny zbraní do Saúdské Arábie.
© AFP/Getty Images
Před dvěma lety, v březnu 2015, když konflikt propukl, USA a Velká Británie společně poslaly do Saúdské Arábie (která je vůdcem bojové koalice v Jemenu) zbraně v hodnotě vyšší než 5 milionů amerických dolarů. To je více než desetinásobek odhadované částky, kterou americké a britské Oddělení pro mezinárodní rozvoj poslaly na humanitární účely do Jemenu během uplynulých dvou let.„Dva roky konfliktu donutilo tři miliony lidí opustit svůj domov, změnily se životy tisíců civilistů zanechaných v Jemenu, kde čelí humanitární katastrofě s více než 18 miliony zoufalých lidí v nouzi. Navzdory milionům dolarů poskytnutých na pomoc, mnoho států přispívá k utrpení Jemenců, když nadále podporují dodávku zbraní,” řekla Lynn Maaloufová, náměstkyně ředitele pro výzkum v místní kanceláři Amnesty International v Bejrútu.
„Zbraně dodávané státy jako Velká Británie nebo USA byly v minulosti použity k páchání neskutečných násilností a pomohly uspíšit humanitární katastrofu. Tyto vlády nadále povolují transfery zbraní a zároveň poskytují pomoc, aby zmírnily krizi, kterou samy pomohly vytvořit. Jemenští civilisté na tento pokrytecký přístup svými životy nadále doplácejí.”
Mezinárodní komunita musí okamžitě jednat, aby uvrhla embargo na zbraně a nastolila věrohodné vyšetřování případů spáchaných násilností všemi zúčastněnými stranami.
„Všechny státy, zahrnujíc USA a Velkou Británii, musí okamžitě zastavit tok jakýchkoliv zbraní, které by mohly být použity k páchání válečných zločinů nebo jinému vážnému porušení mezinárodního humanitárního práva v Jemenu,” řekla Lynn Maaloufová.
Další dodávkou zbraní do Saúdské Arábie a jejím koaličním partnerům pro použití v Jemenu bude Velká Británie a USA (kteří podepsali Smlouvu o obchodu se zbraněmi) podkopávat význam této dohody.
Humanitární krize
Dle odhadů je 18,8 milionů lidí v Jemenu odkázáno na humanitární pomoc a trpí zoufalým nedostatkem jídla, vody, paliva a alespoň základního příbytku. OSN varovala, že podvýživa je tak závažná, že se země pohybuje na pokraji hladomoru.
Nejméně 4600 civilistů bylo zabito a dalších 8000 zraněno od momentu, kdy koalice Saúdské Arábie začala s leteckými útoky v Jemenu a začala tak ozbrojený konflikt.
Násilnosti páchané všemi stranami konfliktu
Během posledních dvou let zdokumentovala Amnesty International širokou škálu porušování mezinárodního práva, a to všemi stranami konfliktu. Saúdsko-arabská koalice vykonala nelítostné letecké útoky, které zabily a zranily mnoho civilistů a způsobily závažné materiální ztráty.
Na několika výzkumných cestách do Jemenu zaznamenala Amnesty nejméně 34 leteckých útoků saúdsko-arabské koalice, jež porušila mezinárodní humanitární právo zabitím nejméně 494 civilistů, z čehož bylo 148 dětí, napříč šesti guberniemi Sana’a, Sa’da, Hajjah, Hodeidah, Ta’iz and Lahj. Při některých z nich byly použity zbraně vyrobené v USA a Velké Británii.
Členové koalice také použili mezinárodně zakázané kazetové pumy vyrobené v USA, Velké Británii a Brazílii – a to v guberniích Sana’a, Sa’da, Hajjah. Amnesty International zdokumentovala případy, během kterých byly zabity a zmrzačeny děti, které přišly do kontaktu s nevybuchlou municí.
Amnesty International také zdokumentovala 30 nahodilých útoků, při kterých bylo použito dělostřelectvo, minomety a rakety (jižní oblasti Aden a Ta'iz), v důsledku čehož zemřelo 68 lidí.
Protihútiovské síly v Ta´iz ohrozily zdravotní personál, uzavřely nemocnice a vystavily nebezpečí civilisty založením bojových pozic blízko zdravotnických zařízení.
Hútiovská ozbrojená skupina a její spojenci nelítostně ostřelovali civilní oblasti v městě Ta'iz a dělostřelectvem pálili přes hranice Saúdské Arábie, přičemž také umírali civilisté.
Hútiovské autority rázně zakročily proti svobodě slova a poklidnému sdružování v oblastech, které ovládly. S podporou armádních sil vyměřily exemplární tresty, zlikvidovaly nepohodlné a mučily pracovníky neziskových organizací, které posléze zrušily. Kritici a oponenti, mezi kterými byli novináři i obránci lidských práv, byli zadrženi, někteří z nich násilně zmizeli, další byli ve vazbě mučeni.
„Z nahodilého ostřelování civilních oblastí a rekrutování dětských vojáků Hútiovskou ozbrojenou skupinou a z leteckých útoků saúdsko-arabské koalice, při kterých použila zakázanou kazetovou munici se ukazuje, že ani jedna strana konfliktu nedbá o životy civilistů,” uvedla Lynn Maaloufová.
„Dlouhý seznam otřesného násilí páchaného všemi stranami konfliktu dokazuje, jak významné je, aby proběhlo nezávislé mezinárodní vyšetřování vedené OSN, které prošetří zločiny a násilnosti páchané všemi stranami, abychom si byli jisti, že ti, co je spáchali, se dostanou před sou,” uzavřela Maaloufová.
Aktuální petice
Jemen: Spojené arabské emiráty bezohledně zásobují ozbrojence západními zbraněmi. I těmi z Česka.
Amnesty International zjistila na základě vyšetřování pomocí otevřených zdrojů, že Spojené arabské emiráty (SAE) bezohledně vyzbrojují ozbrojené skupiny moderním vybavením. Tím může konflikt v Jemenu ještě více eskalovat.
Aktuální počet podpisů: 2518
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International