Nigérie: na severovýchodě eskaluje násilí
Článek
Zbraně pod kontrolou Nigérie publikován 10.4.2014
Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti ve vnitrostátním ozbrojeném konfliktu.
Více než 1500 lidí bylo zabito v prvním čtvrtletí roku 2014
Situace v severovýchodní Nigérii se vyvinula ve vnitrostátní ozbrojený konflikt
Amnesty International sleduje zabíjení ozbrojenou organizací Boko Haram a mimosoudní popravy prováděné nigerijskými bezpečnostními složkami
„Eskalace násilí v severovýchodní Nigérii se vyvinula ve vnitrostátní ozbrojený konflikt, v němž všechny strany porušují mezinárodní humanitární právo. Žádáme mezinárodní komunitu, aby zajistila rychlé a nezávislé vyšetřování činů, které by mohly být klasifikovány jako vojenské zločiny a zločiny proti lidskosti“, řekl Netsanet Belay, ředitel výzkumu Afriky Amnesty International.
Islamistická ozbrojená organizace Boko Haram zodpovídá za více než polovinu obětí, mezi které se počítají i děti. Amnesty International se vzájemnými útoky obou stran zabývá již několik měsíců. Jako zlomový bod konfliktu popisuje 14. březen. Ten den rozpoutaly bezpečnostní složky brutální útok na bývalé vězně. Ti byli osvobozeni právě Boko Haramem, jehož členové zaútočili na vojenská kasárna v Maidiguri. Amnesty International obdržela zprávy, podle kterých vojenské složky popravily více než 600 lidí poté, co znovu získaly kontrolu nad objektem.
Nigérie ke konfliktu zaujala pasivní přístup. Kvůli její neochotě a neschopnosti vyšetřovat tyto zločiny a potrestat viníky se Amnesty International obrátila na Africkou komisi a OSN. Ty požádala o to, aby asistovaly Nigérii ve vyšetřování zločinů.
„Až v dubnu zasedne Nigérie do čela Mírové a bezpečnostní rady Africké unie, musí se Unie sama sebe zeptat, do jaké míry její členské státy dodržují svůj závazek dostát hodnotám tohoto společenství a respektovat zákony a lidská práva“, dodal Netsanet Belay.
ČTĚTE VÍCE o situaci v Nigérii na mezinárodním Amnesty webu.
Aktuální petice
Posun v případu: Odvolací soud potvrdil snížení trestu pro Mubaraka Balu z 24 na 5 let.
Mubarak Bala, významný nigerijský humanista, byl 28. dubna zatčen policisty ve svém domě v Kaduně na severozápadě Nigérie a obviněn z rouhání poté, co v pondělí 27. dubna napsal na Facebook příspěvek o své víře. V roce 2022 byl odsouzen k 24letému trestu vězení. O dva roky později mu odvolací soud trest snížil na pět let.
Aktuální počet podpisů: 3144 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Amnesty International