Demokratická republika Kongo: Vláda musí dostát závazku učinit přítrž dětské práci do roku 2025
Článek
Byznys a lidská práva Migrace Demokratická republika Kongo publikován 8.9.2017
V reakci na příslib vlády Demokratické republiky Kongo (DRK) o vymýcení dětské práce v sektoru těžby do roku 2025 reaguje Seema Joshi, vedoucí sekce Byznys a lidská práva Amnesty International:
„Tento příslib může znamenat významný milník na cestě za odstraněním trápení dětí v podobě práce v dolech Demokratické republiky Kongo, kde pracují již od raného věku sedmi let. Pokud bude příslibu dostáno, nebudou muset budoucí generace Konžanů trávit své dětství dobýváním materiálů pro naše chytré telefony a elektromobily v temnotě, špíně a nebezpečných podmínkách.
Vládní strategie přímo reaguje na odhalení Amnesty International a poprvé připouští, že děti manuálně pracují v kobaltových dolech.
Jedná se o povzbudivý vývoj, důležitá je teď však realizace prohlášení. Sliby předchozí vlády o boji s dětskou prací k ničemu nevedly. Budeme situaci sledovat zblízka, abychom zajistili, že závazek není jen další falešnou nadějí pro konžské děti.”
Prohlášení o nové strategii vlády proti dětské práci vydal ministr pro zaměstnanost, práci a sociální věci Lambert Matuku Memas. Stalo se tak na pracovním setkání konaném ve dnech 30.–31. srpna v Kinshase, kde vláda Demokratické republiky Kongo vydala prohlášení o nové strategii pro boj s dětskou prací v dolech.
Pozadí případuNení známo, kolik je zapojeno do těžby v DRK, UNICEF odhaduje, že v roce 2014 se jednalo o zhruba 40 000 dětí v dolech jižní části DRK.
Zprávu Amnesty International z roku 2016 o využívání dětské práce v kobaltových dolech v DRK, sepsanou ve spolupráci s Afrewatch, je možno nalézt zde: This is what we die for: Human rights abuses in the Democratic Republic of the Congo power the global trade in cobalt. Na setkání se vláda DRK zavázala k postupnému zavádění všech doporučení jmenovaných ve zprávě.
Kobalt představuje zásadní složku lithium-iontových baterií, které pohánějí většinu elektronických zařízení a elektrických vozidel. Více jak polovina ve světě vytěženého kobaltu pochází z Demokratické republiky Kongo.
Aktuální petice
Vyzvěte FIFA, aby odpískala zneužívání migrujících pracovníků v Kataru
Mistrovství světa ve fotbale 2022 je jednou z nejočekávanějších sportovních událostí příštího roku. Přestože by se světový šampionát neobešel bez lidí, kteří kvůli němu do Kataru přijeli za prací, mnozí z nich na vlastní kůži zažívají zneužívání a vykořisťování ze strany zaměstnavatelů i státu. Amnesty International proto vyzývá Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA), aby využila svého vlivu a pomohla zastavit vykořisťování pracovníků.
Aktuální počet podpisů: 1565 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International