Václav Havel: Jedinec zmůže dost. Kdo nesouhlasí, hledá si jen výmluvy.
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Česká republika publikován 17.12.2013
Amnesty International ČR připomíná v předvečer výročí smrti Václava Havla jeho odkaz.
Aktivita Amnesty International se nejvíc projevila v období tzv. normalizace, tedy v 70. a 80. letech. Tehdy byly pořádány kampaně a dopisové akce na podporu řady odpůrců komunistického režimu. Amnesty se angažovala kromě podpory známých osobností jako je Václav Havel i ve prospěch dalších zhruba 400 československých občanů.
Už v článku „Zapomenutí vězni“ z roku 1961, který je považován za prvotní impuls k založení Amnesty International, píše zakladatel hnutí Petr Benenson o případu vězněného pražského arcibiskupa Josefa Berana. Od té doby se organizace aktivně věnovala případům porušování lidských práv v komunistickém Československu.
„Málo se to ví, ale v 80. letech chodilo do Československa až 30 000 poštovních zásilek ročně. Zástupci Amnesty také jezdili jako pozorovatelé na soudní procesy s politickými vězni. Byli však často vykázáni z místnosti a sledováni tajnou policií,“ uvedl ředitel české sekce AI Mark Martin. „Václav Havel byl neuvěřitelně významnou postavou pro boj o dodržování lidských práv,“ dodal.
„Je na každém z nás, aby se snažil. Ti, kteří říkají, že jedinec toho moc nezmůže, si jen hledají výmluvy,“ řekl Václav Havel v únoru 2011 u příležitosti 50. narozenin Amnesty International. Jeho neutuchající entusiasmus a chuť bránit aktivně lidská práva všude tam, kde jsou porušována, je obrovskou inspirací nejen pro všechny členy a příznivce Amnesty.„Havel za sebou zanechal výjimečné morální a intelektuální dědictví. Byl jednou ze symbolických postav 20. století a jeho práce v oblasti lidských práv, demokracie a svobody je inspirací pro nás pro všechny,“ řekl Salil Shetty, generální tajemník AI. „Bude nám i celému světu hrozně chybět a nikdy na něj nezapomeneme,“ dodal jako reakci na Havlovu smrt v roce 2011.
V letošní kampani 3 minuty stačí podporujeme Kim Džung-nama, severokorejského chlapce drženého v koncentračním táboře Jodok, Soni Sodi, učitelku a aktivistku z Indie, uvězněnou za údajné napomáhání maoistickým rebelům a Alese Běljackého, běloruského lidskoprávního aktivistu poslaného na 4,5 roku do vězení po nespravedlivém procesu. Ales Běljackij se stal v září 2013 prvním laureátem mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva. Ocenění za mimořádný přínos jednotlivce nebo nevládní instituce k ochraně lidských práv bude Rada Evropy udělovat každý rok.
Aktuální petice
Vlády špehují novináře i obránce lidských práv. Nenechme to tak!
Vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group Technologies nazvaný Pegasus ke sledování opozičních novinářů a politiků, aktivistů a obránců lidských práv.
Aktuální počet podpisů: 329 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Amnesty International