Brazílie: Úřady nesmí nechat masakr z Pau D'Arco bez potrestání
Článek
Zbraně pod kontrolou Svoboda slova a vězni svědomí Brazílie publikován 25.5.2018
Brazilské úřady musí vyřešit rok staré zabití deseti aktivistů za práva na půdu vojenskými a civilními policisty ve městě Pau D'Arco.
„Dne 24. května 2017 brazilské bezpečnostní síly zastřelily deset venkovských pracovníků na farmě Santa Lúcia ve státě Pará. Byl to jeden z nejkrvavějších dnů pro venkovské pracovníky za celá desetiletí a znamenal začátek eskalace násilí páchaného státními úředníky. Během uplynulého roku bylo v Brazílii zavražděno v konfliktech týkajících se půdy nejméně 70 lidí," uvedla Jurema Wernecková, výkonná ředitelka Amnesty International Brazílie.
„Ti, kteří nařídili masakr Pau D'Arco, ještě nebyli identifikováni a přeživší a příbuzní těch zabitých stále trpí hrozbami a obtěžováním. Připojme se k nim dnes, abychom žádali o spravedlnost za tyto zločiny. Je úkolem brazilských úřadů chránit zemědělské pracovníky a zajistit rodinám obětí a pozůstalých spravedlnost, pravdu a odškodnění," dodala Wernecková.
José Vargas Junior, právník pro pozůstalé a rodiny obětí, řekl: „Brazilské bezpečnostní síly mají falešné představy, že zranitelná skupina lidí může být zbavena života bez jakýchkoli právních následků, vyšetřování a trestu."
„Kromě vyšetřování je velmi důležité, aby brazilské orgány uznaly a uplatňovaly konkrétní politiky, které by zaručily ochranu venkovských pracovníků v Pau D'Arco. Zpoždění při zajišťování bezpečnosti pozůstalých a pracovníků, v současnosti ohrožených, již způsobilo další smrt: komunitního vůdce Rosenilda Pereira de Almeida v červenci minulého roku," dodal Vargas
Pozadí
K dnešnímu dni nikdo nebyl odsouzen za zabíjení, ke kterému došlo během společné operace vojenských a civilních policistů. Rodiny obětí a pozůstalých stále trpí neustálými hrozbami a od státu nedostaly odškodnění ani ochranu.
Sedmnáct civilních a vojenských policistů bylo loni v souvislosti se zabíjením obžalováno úřadem veřejného žalobce. Existují náznaky, že také mohli být zapojeni místní farmáři.
Hlavní policejní důstojník a vyšetřovatel, kteří se účastnili operace, byli propuštěni na kauci pod státní ochranou poté, co se dohodli na spolupráci s prokurátory. V prosinci roku 2017 státní soud propustil dalších třináct obžalovaných, kteří byli tři měsíce ve vazbě, ale nejvyšší soud v Brazílii nařídil, aby byli vráceni do vězení.
Vyšetřování pokračuje, přičemž federální policie vydala v uplynulém měsíci 12 zatykačů - zplnomocnění k domovním prohlídkám a zadržení, ve čtyřech městech.
José Vargas Junior a Rivelino Zarpellon, další právník, který pracoval na případu, byli terčem hrozeb, které se zintenzivnily na konci loňského roku. Oba byli nuceni opustit oblast kvůli vážné povaze hrozeb, které pokračovaly koncem dubna a začátkem května 2018.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2740 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images