Prohlášení Amnesty International k situaci kolem uzavírání ubytoven v Ústí nad Labem
Článek
Diskriminace Česká republika publikován 8.6.2018
„Úřady musí pomoci rodinám, kterých se vystěhování týká. Sociální poradenství je věc jedna, reálný dopad vystěhování na životy rodin a dětí, pak druhá. Tito lidé se totiž při hledání bydlení v praxi setkávají s odmítáním také kvůli svému romskému původu. Je nyní nadmíru důležité, aby si úřady tato rizika uvědomily a jednaly konstruktivně,“ uvedl ředitel české pobočky Amnesty Mark Martin.
Podle dostupných informací se vystěhování týká asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Výpověď má údajně být ke konci června, ačkoli někteří obyvatelé tvrdí, že jejich smlouvy mají delší platnost. Dostat se k nim však údajně nemohou.
Solidaritu s rodinami a dětmi, kterých se vystěhování týká, projevila také mezinárodní síť ERGO (Evropská síť romských místních organizací), která vyjádřila obavy před řešením tzv. „o nás bez nás“. Podle informací, které shromáždila organizace Romea, vyjadřují sami obyvatelé frustraci z toho, jak s nimi bylo o vystehování komunikováno a jakou možnost nalézt náhradní ubytování skutečně mají.
Aktuální petice
Petice za přijetí opatření proti násilí na ženách
Vyzýváme Parlament ČR k bezodkladnému přijetí „Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí“
Aktuální počet podpisů: 11154 Náš cíl: 11500
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images