© Amnesty International
Trest smrti: Globální zrušení je blíž, než kdy jindy!
Článek
Trest smrti publikován 2.1.2019
Dobré zprávy do nového roku: Rekordní počet 121 zemí hlasoval v prosinci na Valném shromáždění OSN pro ukončení poprav.
© Amnesty International
Poté, co klíčové usnesení Valného shromáždění OSN, vyzývající k moratoriu na popravy, se zaměřením na zrušení trestu smrti, bylo podpořeno v závěrečném hlasování rekordním počtem členských států OSN, Chiara Sangiorgiová, odbornice na trest smrti v Amnesty International, řekla:
„Skutečnost, že více zemí než kdykoliv předtím hlasovalo pro ukončení poprav, ukazuje, že globální zrušení trestu smrti se stává nevyhnutelnou realitou. Svět bez trestu smrti je blíže, než kdy jindy.
Toto hlasování vysílá ještě další důležitý signál - že stále více zemí je ochotno podniknout kroky k ukončení tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu jednou provždy.
Výsledek také ukazuje rostoucí izolaci 35 zemí, které hlasovaly proti rezoluci. Země, které si stále zachovávají trest smrti, by měly okamžitě ustanovit moratorium na popravy jako první krok k úplnému zrušení trestu smrti."
Podpořím Amnesty v boji za lidská práva
Pozadí
121 z 193 členských států OSN hlasovalo ve prospěch sedmé rezoluce o moratoriu na používání trestu smrti na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 17. prosince, 35 hlasovalo proti a 32 se zdrželo hlasování. 117 států hlasoivalo stejně už v prosinci 2016. Toto usnesení bylo navrženo Brazílií jménem meziregionálního úkolového uskupení členských států a spolupodporováno 83 státy.
Poprvé Dominikánská republika, Libye, Malajsie a Pákistán změnily své hlasování k podpoře rezoluce, zatímco Antigua a Barbuda, Guyana a Jižní Súdán se přesunuly z opozice ke zdržení. Rovníková Guinea, Gambie, Mauritius, Niger a Rwanda opět hlasovaly ve prospěch výzvy k moratoriu na popravy, i když tak neučinily v roce 2016.
Aktuální petice
Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti
Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.
Aktuální počet podpisů: 3265 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International