© Getty Images
Saúdská Arábie: Cenzura Netflixu je posledním důkazem tvrdých zásahů do svobody projevu
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 3.1.2019
Netflix odstranil epizodu z komediální show v Saúdské Arábii poté, co si úředníci království stěžovali, že tím došlo k porušení zákonů o počítačové kriminalitě.
© Getty Images
Odpovědí na zprávu, že Netflix odstranil epizodu z komediální show v Saúdské Arábii poté, co si úředníci království stěžovali, že tím došlo k porušení zákonů o počítačové kriminalitě, uvedl Samah Hadid, ředitel kampaní Amnesty International na Blízkém východě:
„Cenzurování společnosti Netflix orgány Saúdské Arábie použitím zákonů o počítačové kriminalitě není překvapením a je dalším důkazem jejich neúnavných zásahů do svobody projevu v království.
Od chvíle, kdy se v červnu 2017 dostal k moci korunní princ Mohamed bin Salmán, mnoho obránců lidských práv, aktivistů a kritiků bylo svévolně zadrženo nebo nespravedlivě odsouzeno na dlouhé roky do vězení, pouze za uplatnění svého práva na svobodu projevu.
Úřady předtím používaly zákony proti počítačové kriminalitě k tomu, aby umlčely disidenty, vytvářejíc prostředí strachu pro ty, kteří se odváží v Saúdské Arábii nahlas mluvit.
Tím, že se podrobil požadavkům saúdskoarabských orgánů, je Netflix v nebezpečí napomáhání království v jeho politice nulové tolerance vůči svobodě projevu a asistování úřadům v odepírání práva lidí na svobodný přístup k informacím.“
Podpořím Amnesty v boji za lidská práva
Pozadí
V Saúdské Arábii Netflix odstranil epizodu satirické komediální show Patriot Act, která byla kritická vůči představitelům země poté, co si úředníci z království stěžovali.
Americký komik Hasan Minhaj kritizoval saudského korunního prince Mohameda bin Salmána v monologu, který diskutoval o vraždě novináře Chážakdžího a odpovědnosti království za to, co se stalo uvnitř konzulátu země v Istanbulu v říjnu 2018, když novinář nuceně zmizel a byl zabit.
Saudský telekomunikační regulátor citoval zákony o počítačové kriminalitě, které uvádí, že "výroba, příprava, přenos nebo ukládání materiálu zasahujícího do veřejného pořádku, náboženských hodnot, veřejné morálky a soukromí prostřednictvím informační sítě nebo počítačů" je trestným činem, trestatelným až pěti lety vězení a pokutou.
Ve svém prohlášení Netflix uvedl: "Pevně podporujeme uměleckou svobodu po celém světě a tuto epizodu jsme v Saúdské Arábii odstranili až poté, co jsme obdrželi platnou právní žádost - a abychom dodrželi místní zákon."
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International