Venezuela: Více než 10 lidí zabito při protestech
Článek
Zbraně pod kontrolou Svoboda slova a vězni svědomí Venezuela publikován 25.1.2019
Krize vyhnala do ulic tisíce lidí, tvrdé represivní zásahy policie a armády přinesly už několika lidem smrt.
„Od začátku týdne vyrážejí do ulic ve Venezuele tisíce lidí, aby protestovaly proti vážné institucionální krizi a krizi v oblasti lidských práv, která postihla zemi. Namísto hledání řešení a zapojení se do dialogu s cílem zabývat se jejich požadavky, orgány pod velením Nicolase Madura aplikují represivní politiku a vyslaly do ulic policisty a vojáky.
Amnesty International obdržela stížnosti ohledně účasti neslavných Speciálních akčních sil Bolivarské národní policie, která již při jiných příležitostech byla obviněna ze zneužití pravomocí a nadměrného používání síly. Toto vystavuje životy a fyzickou integritu lidí, kteří protestují, vážnému riziku. Vyskytly se také velmi vážné stížnosti na účast provládních ozbrojených skupin, pokoušejících se zabránit protestům v různých částech země.
Protestování nemůže být synonymem smrti! Použití kulek ve snaze umlčet ty, kteří uplatňují legitimní požadavky na svá lidská práva, dále snižuje šance na mírové řešení závažné institucionální a lidskoprávní krize, s níž se země v posledních letech potýká.
V těchto dnech velkého napětí a sociálního konfliktu ve Venezuele musí Nicolas Maduro a další členové jeho vlády zastavit represi vůči lidem a především zaručit život a fyzickou integritu těch, kteří proti nim demonstrují."
Přečtěte si více v angličtině nebo španělštině:
Venezuela: Orgány musí zastavit kriminalizaci a zabíjení mladých lidí žijících v chudobě (září 2018)
"To není způsob, jak žít": Veřejná bezpečnost a právo na život ve Venezuele (září 2018)
https://www.amnesty.org/en/documents/amr53/8975/2018/en/
Venezuela: Regionální vlády musí ochránit lidi prchající ze země (září 2018)
Aktuální petice
Odsoudili ji k třicetiletému trestu, ve vězení přišla o dítě. Pomozte nám dostat Emirlendris Benitez na svobodu!
Venezuelanka Emirlendris Benitez byla v roce 2018 zadržena a v nespravedlivém procesu odsouzena k třicetiletému trestu vězení. V době svého zatčení byla těhotná, přesto byla vystavena krutému mučení. Následně byla převezena do nemocnice, kde bylo bez jejího vědomí či souhlasu její těhotenství přerušeno. Podepište petici a požadujte okamžité propuštění Emirlendris.
Aktuální počet podpisů: 261 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International