Írán: 33 let ve vězení a 148 ran bičem pro Nasrín Sotudíovou
Článek
Diskriminace Írán publikován 12.3.2019
Nasrín Sotudíovou odsoudili k 33letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem. Na svém facebookovém profilu to uvedl její manžel Reza Khandan.
Jde o nejvyšší trest udělený obránkyni lidských práv, který zdokumentovala Amnesty, což naznačuje, že íránské úřady zvyšují represivní opatření v souvislosti s ženskými právy.
Sotudíová otevřeně hájí ženská práva v Íránu a obhajuje ženy zatčené a stíhané za poklidné protesty proti zákonu o povinném zahalování. Zasazuje se také o zrušení trestu smrti v Íránu.
Na případ Sotudíové byl uplatněn článek 134 íránského trestního zákoníku, který soudcům umožňuje uložit obviněným vyšší trest, než ukládá zákon, pokud obžalovaný čelí více než třem různým obviněním. Soudce íránské právničky Mohammad Mohiseh stanovil pro každý ze sedmi obvinění nejvyšší možný trest a navíc přidal další čtyři roky. Celková výše trestu se tak vyšplhala až na 33 let.
Je neuvěřitelné, že Sotudíová čelí tak nepřiměřeně vysokému trestu pouze za svou právnickou činnost související s lidskými právy, obranou práv žen a zasazováním se o změnu zákona proti povinnému zahalování žen.
Nasrín byla o rozsudku informována úředníky ve vězení Evin v Teheránu, kde si od června 2018 odpykává pětiletý trest na základě obvinění, za která nebyla nikdy souzena ani odsouzena.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2973 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images