Turecko: Protesty zvýšily obavy nad dodávkami slzného plynu
Článek
Zbraně pod kontrolou publikován 16.9.2013
Amnesty International vyzvala všechny země k přerušení dodávek slzného plynu, obrněných vozů a dalších prostředků pro potlačování nepokojů do Turecka.
Podle médií objednaly turecké úřady mimořádnou dodávku prostředků pro kontrolu nepokojů, obsahující 100 000 kanystrů slzného plynu a více než 100 obrněných vozů. Slzný plyn by měl být dodán z Brazílie, Indie, Jižní Koreje a USA. Některé zprávy mluví dokonce o ještě větších zakázkách a tvrdí, že Národní policie již v roce 2013 koupila 150 000 kazet slzného plynu. Kromě Brazílie, Indie, Jiží Koreje a USA vyvážely do Turecka prostředky pro kontrolu nepokojů také Belgie, Čína, Hong Kong, Izrael, Velká Británie a Česká republika.
Na základě informací Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu udělila Česká republika do Turecka v roce 2010 licenci na vývoz elektrických paralyzérů, náhradních sprejů do nich a pepřových sprejů, v roce 2011 pak licenci na vývoz elektrických paralyzérů a pepřových sprejů. V obou případech není blíže uveden typ vyvezeného zboží, množství ani koncový uživatel.
Nová dodávka objednaná tureckými úřady nahradí zásoby, které byly letos spotřebovány nebo poškozeny. Policie při zásazích na pokojných demonstracích, které začaly na konci května, použila nepřiměřeného množství slzného plynu, jiných dráždivých chemických látek, vodní děla a gumové projektily.
Jeden z protestujících, Ahmet Atakan, zemřel v úterý při demonstraci za Abdullaha Cömerta, který byl 3. června zasažen slzným plynem a podlehl svým zraněním. Není zcela jasné, co Atakanovu smrt způsobilo – úřady tvrdí, že se zřítil z budovy, ale očití svědkové vypověděli, že byl také zasažen slzným plynem. Amnesty International vyzvala úřady k ověření, že je vyšetřování jeho případu nestranné a efektivní.
Turecká zdravotnická asociace vydala prohlášení, že při demonstracích bylo zraněno více než 8 000 lidí. To je důkazem, že použití síly ze strany tureckých bezpečnostních složek je nepřiměřené a porušuje práva demonstrantů na pokojný protest.
Amnesty International vyzvala také k tomu, aby nedávno přijatá Smlouva o obchodu se zbraněmi, kterou Turecko podepsalo 2. června, vstoupila v platnost co nejrychleji. Článek 7 Smlouvy uvádí, že pokud hrozí zneužití zbraní k porušení mezinárodních lidských práv, jejich vývoz by neměl být licencován.
Aktuální petice
Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!
Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!
Aktuální počet podpisů: 621
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International