© Amnesty International
Jižní Afrika: Méně řečí, více akcí v oblasti lidských práv
Článek
Diskriminace Migrace Jihoafrická republika publikován 2.5.2019
Povolební jihoafrická vláda musí učinit lidská práva středobodem svých politik, jinak riskuje ohrožení svých lidí problémy nezaměstnanosti, chudoby a nerovnosti po celá příští desetiletí.
© Amnesty International
Amnesty to uvádí v dokumentu nazvaném 25 let poté: Lidskoprávní manifest pro Jihoafrickou republiku.„I když od prvních svobodných voleb před 25 lety bylo dosaženo pokroku, zejména ve vytvoření pevné ústavy a progresivních právních předpisů na podporu a ochranu lidských práv, často chybí jejich dodržování a provádění v praxi. To udržuje lidi svázané trojnásobným břemenem nezaměstnanosti, chudoby a nerovnosti, bez možnosti úniku,“ řekl Kumi Naidoo, generální tajemník Amnesty International.
„Zvolená vláda jakož i všechny politické strany musí vyhovět Ústavě Jihoafrické republiky i mezinárodním zákonům o lidských právech, aby bylo zajištěno, že práva všech lidí v Jižní Africe jsou prosazována.“
Amnesty Manifest předkládá osm problémů s doporučeními, která považuje za důležitá pro vládu a politické strany. Mají se k nim zavázat tak, aby budovaly společnost respektující práva.
• Zajistit právo na zdraví pro všechny
• Ukončit násilí páchané na ženách a genderově nepřizpůsobených lidech
• Prosadit právo na kvalitní vzdělání
• Chránit a podporovat práva uprchlíků a žadatelů o azyl
• Ukončit nadměrné používání síly ze strany policie
• Činit těžební korporace zodpovědnými
• Přijmout strategie změny klimatu konzistentní s lidskými právy
• Bojovat za lidská práva a mezinárodní spravedlnost v zahraniční politice a ve vztazích
„Je důležité, aby příští vláda a parlament přispěly ke zlepšení lidských práv v Jihoafrické republice, aby lidé mohli zažívat skutečnou svobodu a důstojnost. Místní Amnesty a občanská společnost jako celek to budou pozorně sledovat, “řekl Kumi Naidoo.
Pozadí
V Jihoafrické republice proběhnou šesté demokratické volby 8. května 2019 a země tak oslaví 25 let od prvních svobodných voleb v roce 1994.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1183 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International