© Umit Bektas/Reuters
Turecko: Masová cenzura médií je dalším útokem na svobodu slova
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Svoboda slova a vězni svědomí Turecko publikován 12.9.2019
Ankarský soud zakázal bez udání důvodu více než 100 webových stránek zpravodajských serverů. Turecko pod vládou prezidenta Erdogana tak i nadále vede bezohlednou bitvu proti svobodným a nezávislým médiím.
© Umit Bektas/Reuters
Milena Buyum, aktivistka Amnesty, se vyjádřila k rozhodnutí ankarského soudu zablokovat 136 webových stránek včetně nezávislého zpravodajského webu Bianet.org: „Toto skandální rozhodnutí je nejčerstvějším přímým útokem na právo svobody projevu v Turecku a signalizuje zesílení již existující cenzury.“
„Soud v Ankaře zablokoval více než 100 webových stránek bez udání jakéhokoliv důvodu. Na seznamu je i nezávislý zpravodajský server Bianet, který byl jedním z posledních portálů informujících o omezování svobody slova v Turecku.“
Milena Buyum, aktivistka Amnesty
„Toto rozhodnutí by mělo být zrušeno. Je též nutné, aby turecké úřady přestaly útočit na nezávislá média, kterých v zemi rapidně ubývá", dodává aktivistka.
Pozadí událostí
Některé z webových adres uvedených v rozhodnutí jsou již zablokovány, například geziyisavunuyoruz.org, která informovala o soudním řízení po událostech v Gezi Parku, které začalo dne 24. června 2019. Bianet.org je jedním z posledních zpravodajských kanálů v Turecku, který podává zprávy o porušování lidských práv. Rozhodnutí přijaté 16. července blokuje přístup na celou webovou stránku. Server Bianet.org sdělil Amnesty, že se chystá odvolat. Rozhodnutí soudu je založeno na zákonu o regulaci publikací na internetu a potlačování trestných činů spáchaných prostřednictvím takové publikace (obecně známý jako internetový zákon Turecka - zákon č. 5651). Soud se odkazuje na článek 8/A, který umožňuje blokování webových stránek z důvodu ochrany práva na život, bezpečnost osob a majetku, národní bezpečnosti, veřejného pořádku, předcházení trestným činům nebo ochrany obecného zdraví na žádost příslušných ministerstev nebo prezidenta. Rozhodnutí však neposkytuje žádné zdůvodnění toho, proč vybrané weby spadají pod tato ustanovení.
Aktuální petice
Eren: Právníčka již 100 krát stíhaná
Právnička a bývalá editorka novin Eren Keskinová je hlasitou kritičkou tureckého státu po celá desetiletí. Proslov, který pronesla před 11 roky, rozezlil úřady. V proslovu obvinila stát ze zmasakrování 12letého chlapce Ugura Kaymaze. Podle Eren je zabití tohoto chlapce armádou jen jedna z mnoha skvrn na turecké historii a jak sama říká: „Historie je něco, za co by měly být orgány zodpovědné“. Kvůli tomuto a dalším článkům publikovaným v kurdských novinách, které editovala, byla několikrát obviněná z urážky tureckého státu a jeho prezidenta. Eren stála před soudem už více než stokrát a to především kvůli svému otevřenému postoji k situaci kurdské menšiny v Turecku. V roce 1995 strávila 6 měsíců ve vězení, protože v článku použila slovo „Kurdistán“. Celé řízení proti ní není nic jiného než obtěžování. Erenin jediný zločin je, že trvale vystupuje proti bezpráví. A čas se jí krátí. Více soudních procesů znamená, že může být kdykoli uvězněna na dlouhou dobu.
Aktuální počet podpisů: 4304 Náš cíl: 7000
Další zprávy
© Amnesty International