© Shutterstock

Írán: Omilostnění vězňů jsou vítaná, ale další stovky těch, kteří by měli být svobodni, zůstávají ve vězení

  Článek

Desetitisíce lidí Írán propustí přeplněných věznic. Kvůli svátkům i koronaviru.

© Shutterstock

V reakci na oznámení íránských úřadů, že milosti budou dány vězňům usvědčeným z  „bezpečnostních“ přestupků, kteří mají trest odnětí svobody na pět let nebo méně, a že ti, kterým byla v posledních týdnech udělena dovolená, nebudou vráceni do vězení, Philip Luther, ředitel výzkumu a advokacie Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku, řekl: 

„Amnesty International vítá propuštění kohokoli zadrženého jako vězně svědomí, ačkoliv by neměli být vůbec ve vězení. 

Nikdo by neměl strávit ani jediný den ve vězení za pokojné uplatňování svých práv. Je pobuřující, že tolik vězňů svědomí zůstává nespravedlivě vězněno - včetně obránců lidských práv a mnoha dalších zadržených za účast na pokojných protestech v listopadu 2019 a v lednu tohoto roku. 

Amnesty International opět vyzývá íránské úřady, aby okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny vězně svědomí." 

Pozadí 

Dnes íránské úřady oznámily, že vězňům uvězněným za „bezpečnostní“ trestné činy, kteří mají trest odnětí svobody na pět let nebo méně, budou uděleny milosti, a ti, kterým byla v posledních týdnech přiznána dovolená, se nebudou muset vrátit do vězení. 

Mnoho vězňů, definovaných úřady jako vězněni za „bezpečnostní“ přestupky, jsou ve skutečnosti vězněni z důvodů, které jsou  politicky motivované. 

V oznámení se uvedlo, že zčásti byly milosti uděleny za účelem připomenutí události Nowrouz (íránského Nového roku), který připadá na 20. března a dvou dalších islámských náboženských svátků a zčásti, z hlediska  „citlivé situace“ země, se zřejmým zřetelem k šíření koronaviru v zemi.  

V posledních týdnech Írán uděluje vězeňskou dovolenou po zaplacení kauce, protože úřady se snaží omezit šíření koronaviru, a to i ve věznicích své země.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...