Skvělá zpráva - Guligeina Tashimaimaitiová je konečně volná!
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 7.5.2020
Po více než dvou letech byla Guligeina propuštěna z převýchovného tábora v Sin-ťiangu.
Začátkem května proběhl videohovor mezi Guligeinou a její rodinou. Podle dostupných informací je Guligeina v pořádku, vypadá dobře a vyučuje angličtinu v místní komunitě.
Guligeina Tashimaimaitiová studovala na Technologické univerzitě v Malajsii. Vzhledem k tomu, že delší dobu neměla zprávy o své rodině, vydala se koncem roku 2017 do svého rodného města v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. V únoru 2018 měla zahájit své doktorské studium na malajsijské univerzitě, místo toho byla čínskými úřady přes dva roky držena v převýchovném táboře.
Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang významně vzrostl počet převýchovných táborů. Odhadem je v nich zadržován až jeden milion lidí.
V táborech dochází k politické převýchově. Lidé jsou tam bez obvinění nebo řádného soudu svévolně vězněni neomezeně dlouhou dobu.
Z Ujgurské autonomní oblasti uprchlo před represivním čínským režimem na 1, 6 milionu Ujgurů. Amnesty mluvila se stovkami ujgurských uprchlíků žijících mimo území Číny. Všichni jsou cíleně zastrašováni a sledováni.
Mnohým z nich Čína vyhrožuje, že když se nevrátí, budou jejich příbuzní „za trest“ uvězněni. Řada jejich blízkých končí právě v převýchovných táborech. Často pouze proto, že někdo z jejich rodiny studuje, pracuje nebo žije v zahraničí. Stejně tak v táborech končí lidé, kteří se ze zahraničí vrátí domů.
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1234 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International