Migrační aktuality – duben 2020
Článek
Migrace publikován 24.4.2020
Novinky z migrace
Polsko, Maďarsko a Česká republika porušily unijní právo tím, že odmítly přijmout žadatele o azyl na základě kvót
Evropský soudní dvůr rozhodl, že Česká republika, Maďarsko a Polsko porušily právo EU tím, že odmítly v roce 2015 z přetíženého Řecka a Itálie přijmout v rámci relokačního systému žadatele o azyl. Země „podle práva EU nesplnily své povinnosti“.
V Čadu přetrvávají obavy civilistů po útoku Boko Haram na armádu
Skupina Boko Haram zaútočila na čadskou armádu a zabila více než 100 jejich vojáků. Čadská armáda požádala místní obyvatele, aby vysídlili oblast u pohraničního Čadského jezera a území vyhlásila za válečnou zónu. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uprchlo z vojenských zón přibližně 20 000 lidí. Přičemž se v daném regionu Lac skrývá již 169 000 vysídlených osob a okolo 13 000 nigerijských uprchlíků.
Australští lékaři požadují propuštění žadatelů o azyl
Více než 1 110 lékařů, včetně dalšího zdravotního personálu, se společně podepsalo pod dopis, ve kterém po australském ministrovi vnitra požadují okamžité propuštění osob zadržených v azylových centrech pro přistěhovalce. Současná detenční centra totiž představují vysoké riziko přenosu COVID-19. Zdravotníci požadují, aby byli žadatelé o azyl a uprchlíci přesunuti do vhodných ubytovacích zařízení podporovaných komunitou.
COVID-19 přináší nové hrozby pro válkou zničenou Libyi
Je to již rok od vojenské ofenzívy v hlavním městě Libye, Tripolisu, při kterém bylo zabito více než 300 civilistů a současně bylo vysídleno 150 000 dalších osob. Nicméně koronavirová pandemie představuje pro zemi novou hrozbu. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky varoval, že probíhající konflikt má vážný dopad na zdravotní systém v Libyi. Mnoho nemocnic je buď uzavřeno, nebo poškozeno. Zároveň je nedostatek léků či chybí zdravotnické vybavení. Každodenní život se stává pro vnitřně vysídlené osoby či žadatele o azyl stále obtížnější.
Tisíce malianských uprchlíků je nuceno opustit tábory v Burkině Faso
Území Burkiny Faso poblíž hranic s Mali čelí vojenským útokům, což nutí tisíce malianských uprchlíků žijících v táborech poblíž, aby je opustili. Uprchlický tábor Goudoubo, který byl domovem 9 000 osob, je dnes prakticky prázdný. Přibližně polovina lidí se vrátila zpět do Mali, což je podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvrhlo do nejistoty. Ta druhá polovina se přesunula do jiných oblastí v Burkině Faso. Od ledna 2019 bylo v zemi vysídleno více než 838 000 lidí.
Karanténní opatření kvůli pandemii COVID-19 zvyšují útrapy lidí ve východní Ukrajině
Dne 22. března 2020 byl v reakci na hrozbu koronaviru zastaven pohyb přes kontaktní linii mezi vládou kontrolovanými oblastmi a těmi, které kontrolují povstalci v Doněcku a Luhansku. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jsou nyní odříznuty desítky izolovaných osad podél kontaktní linie, kde velká část obyvatelstva jsou starší či zranitelní lidé. Oblast je odříznuta od veřejné dopravy a není schopná zajistit adekvátní lékařské služby či zásobování obchodů s potravinami. Obyvatelé jsou zcela závislí na dodávkách nevládních organizací.
Obavy kvůli koronaviru způsobují v některých částech Afriky nedostatek potravin pro uprchlíky
Pro uprchlíky z Jižního Súdánu žijících v ugandských uprchlických osadách se v současnosti jeví nedostatek potravin jako ještě větší hrozba než koronavirová pandemie. Vynakládání finančních prostředků pro boj s COVID-19 způsobuje jejich nedostatek ve střední a východní Africe. Od 1. dubna 2020 Světový potravinový program snížil potravinové příděly pro uprchlíky v Ugandě o 30 %. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky to postihuje až 60 % uprchlíků v regionech ve východní části Afriky.
Záchranná loď nevládní organizace hledá přístav pro 150 zachráněných osob
Loď, kterou provozuje německá nevládní organizace Sea-Eye, hledá bezpečný přístav pro 150 lidí, kteří byli zachráněni u Libye. Loď se nachází v mezinárodních vodách u italského pobřeží. Italská vláda vydala dekret, ve kterém uvedla, že její přístavy kvůli pandemii koronaviru nemohou být považovány za bezpečné, a dokud nedojde k nouzové situaci, tak nevládní záchranné lodě nemohou v jejich přístavech kotvit.
Začíná přemísťování dětí bez doprovodu z Řecka
Německo v následujících týdnech přijme z řeckých uprchlických táborů až 500 nezletilých dětí, které nemají žádný dospělý doprovod. Uvedl to německý ministr zahraničí Heiko Maas a současně naléhal na ostatní země EU, aby se tímto příkladem rovněž řídily.
Více zde: https://www.barrons.com/news/germany-to-take-up-to-500-children-from-greek-camps-01586340004#_ga=2.32055289.699207017.1587231787-1632775208.1572401323 a https://www.nytimes.com/aponline/2020/04/07/world/europe/ap-eu-europe-migrants.html#_ga=2.32055289.699207017.1587231787-1632775208.1572401323
Státy uvolňují imigrační pravidla pro zdravotně vzdělané migranty a uprchlíky
Několik států uvolňuje svá imigrační pravidla pro lékaře, zdravotní sestry a další klíčové pracovníky z komunity migrantů a uprchlíků a zapojují je do boje proti pandemii COVID-19. Učinila tak Francie, Německo, či dva americké státy – New York a New Jersey. Podobné kroky připravuje například Španělsko, Kolumbie nebo Argentina.
Konflikty ve spojení s koronavirem ohrožují milióny lidí v západní a střední Africe
Kombinace těchto dvou negativních faktorů může v regionech západní a střední Afriky vést k humanitární katastrofě. Do 17. dubna 2020 více než 21 zemí oznámilo přes 5 000 pozitivních případů COVID-19 a více než 100 úmrtí. Podle Washington Post stovky tisíc lidí, kteří uprchli před násilím v Burkině Faso jsou natlačeni společně ve stísněných čtvrtích, kde chybí adekvátní sociální zařízení nebo přístup k pitné vodě.
V důsledku pokračujícím bojů v Jemenu jsou koronavirem ohroženi vysídlení lidé
Navzdory původně vyhlášenému dvoutýdennímu příměří ze strany Saúdské koalice, boje v Jemenu pokračují. Nedostatek pitné vody, léků a potravin ohrožuje obyvatele země. Dne 10. dubna Jemen oznámil svůj první pozitivní případ COVID-19.
Řecko přesune nejvíce zranitelné žadatele o azyl
Z přetížených ostrovních zařízení v Řecku se od 19. dubna 2020 začnou stěhovat stovky starších, nemocných a koronavirem nejvíce ohrožených žadatelů o azyl do táborů, bytů a hotelů na pevnině. S přemístěním v zemi pomáhá Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Mezi osoby, které budou stěhovány patří 200 žadatelů o azyl starších 60 let a jejich rodiny. Dále pak skupina 1 730 nejvíce zranitelných osob.
Státy EU by měly uprchlíky vzdělané ve zdravotnictví zapojit do národního boje proti COVID-19
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Rada Evropy vyzvaly unijní státy, aby umožnili zdravotníkům z komunity uprchlíků se zapojit v boji proti koronavirové pandemii. Německé úřady již vyzvaly kvalifikované uprchlíky a žadatele o azyl v oblasti zdravotnictví, aby zemi pomohli v boji s koronavirem.
Šéf OSN varuje před represivními opatřeními v době koronavirové
Generální tajemník OSN António Guterres dne 23. dubna 2020 uvedl, že pandemie Covid-19 se rychle stává krizí také v oblasti lidských práv. Nová zpráva OSN zdůrazňuje, že v reakcích na koronavirus musí být lidská práva „hlavní a středová“. Současně je uvedeno, že obzvlášť rizikovou skupinou jsou právě migranti, uprchlíci a vnitřně vysídlené osoby.
Rohingští uprchlíci uvízlí na moři
Indrika Ratwatte, ředitelka regionálního úřadu UNHCR pro Asii a Tichomoří uvedla, že úřad je stále znepokojenější vážným a aktuálním ohrožením pro uprchlíky a žadatele o azyl v Bengálském zálivu a Andamanském moři. Současně naléhavě žádá větší koordinaci a sdílení odpovědnosti států za odvrácení krize, která se podobá té z roku 2015, kdy tisíce rohingských uprchlíků uvízlo na moři.
Žadatelé o azyl mají právo opustit přeplněná německá centra kvůli obavám z koronaviru
Německý soud rozhodl, že žadateli o azyl by mělo být umožněno opustit přeplněné ubytovací středisko, aby mohl dodržovat distanční koronavirová pravidla. Tento případ se odehrál v Lipsku ve spolkové zemi Sasko. Saská rada uprchlíků uvedla, že rozhodnutí soudu bylo „průlomové“ a navrhla, že by vláda měla zvážit uzavření skupinových ubytovacích zařízení, ve kterých musí žadatele o azyl zůstat, dokud nebudou jejich žádosti zpracovány.
Zdroj: UNHCR
Aktuální petice
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Aktuální počet podpisů: 3483 Náš cíl: 4000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images