Mezinárodní den proti homofobii – Amnesty má letos v hledáčku Jamajku, Ukrajinu a Jižní Afriku
Článek
Diskriminace publikován 17.5.2013
Lidé na celém světě stále čelí porušování svých práv kvůli své skutečné nebo domnělé sexuální orientaci a rodové identitě.
V mnoha zemích je pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví stále kriminalizovaný a členky a členové LGBTI komunity jsou zatýkaní, věznění nebo mučení. Také se jim upírá právo na svobodu projevu nebo shromažďování – v některých zemích museli organizátoři PRIDE pochodů čelit zákazům ze strany úřadů a nebo nedostatečné policejní ochraně.
Amnesty International (AI) věří, že všichni lidé, bez ohledu na svoji sexuální orientaci a rodovou identitu, mají právo uplatňovat svoje lidská práva v plném rozsahu. Letos se aktivisté Amnesty zaměřují na Jamajku, Ukrajinu nebo Jižní Afriku.
Od června do listopadu 2012 AI zdokumentovala 7 vražd příslušníků LGBTI komunity v Jihoafrické republice. Homofobní postoje ve společnosti se projevují i v chování policie. LGBTI lidé často hovoří o „sekundární viktimizaci“ ze strany policie nebo zdravotnického personálu, kde hledají pomoc po útocích.
Vláda Jihoafrické republiky podnikla určité kroky k zastavení násilí a k řešení otázky beztrestnosti LGBTI komunity, ale případy nedostatečného prošetření útoků a atmosféra strachu a ohrožení, která pořád mezi komunitou panuje, svědčí o tom, že v praxi se mnoho věcí nezměnilo.
„Amnesty International věří, že všichni lidé, bez ohledu na jejich sexuální či genderovou identitu, mají mít možnost využívat všechna svá lidská práva beze strachu z násilí, diskriminace a postihů,“ shrnuje Emily Grayová, koordinátorka programu Rod, sexualita a identita AI.
Zajímá vás téma? Přečtěte si o letošním LGBTI aktivismu Amnesty více.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1178 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International