© Jason Garman/Amnesty International
Statečný novinář konečně na svobodě!
Článek
publikován 30.7.2020
V červenci 2020 mu byl na Novém Zélandu udělen azyl a je konečně volný!
Jeho několikaleté zadržení bylo výsledkem nezákonné azylové politiky australské vlády, která posílala tisíce žadatelů o azyl do tichomořských ostrovních států Papua-Nová Guinea a Nauru. Podmínky v těchto střediscích byly natolik špatné, že podle mezinárodního práva představovaly mučení.
V roce 2013, novinář Behrouz Boochani, etnický Kurd, uprchl z Íránu poté, co bylo několik jeho kolegů zatčeno. Jeho by pravděpodobně čekal stejný osud. Boochani cestoval přes jihovýchodní Asii a pak lodí na Vánoční ostrov, odkud byl deportován na ostrov Manus, kde byl přes čtyři roky držen. Novinář začal popisovat události pro deník The Guardian ve snaze upozornit na stávající situaci. Tajně napsal přes sto článků, oceněných organizací Amnesty International. Zároveň tajně natáčel dění v centru. Z těchto záběrů vytvořil společně s irácko-nizozemským producentem Arash Kamali Sarvestani dokument Chauka, Please Tell Us the Time. Dokument byl poprvé promítán na mezinárodním festivalu v Londýně a na festivalu v Sydney. Sám Boochani ovšem nedostal povolení navštívit zemi při příležitosti promítání, a to i přes naléhání několika australských senátorů. Za knížku „No Friend But The Mountains“, publikovanou v létě 2018 obdržel několik literárních cen. Jeho případ získal mezinárodní pozornost.
V listopadu 2019 přijel Boochani na Nový Zéland, aby se zúčastnil speciální akce WORD Christchurch. Po vypršení měsíčního víza zůstal na Novém Zélandu, kde mu byl v červenci 2020 udělen azyl.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2958 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International