Report z Afriky: Umlčení zbraní nenastalo. Násilí a ozbrojené konflikty pokračují

  Článek

Zatímco se přibližovala lhůta pro regionální politické závazky k „umlčení zbraní“ do konce roku 2020, ozbrojené konflikty stále pokračovaly a nové formy násilí vedly v několika zemích subsaharské Afriky k rozsáhlému zabíjení, mučení, únosům, sexuálnímu násilí a masovému vysídlování, včetně zločinů podle mezinárodního práva. Přečtěte si nový report (2020) Amnesty o dění v Africe.

Zdlouhavé konflikty ve Středoafrické republice (SAR), Demokratické republice Kongo (DRK), Súdánu a Jižním Súdánu pokračovaly společně s nevybíravými a cílenými útoky na civilisty. Ozbrojené skupiny v Kamerunu, Mali, Nigérii, Somálsku a dalších zemích se dopouštěly zneužívání, zabíjení a únosů, vedoucí k masovému vysídlování. Státní bezpečnostní složky často reagovaly závažným porušováním lidských práv, jako jsou mimosoudní popravy, nucená zmizení a mučení.

 Tyto konflikty a nejistoty, které se společně s novými formami komunálního násilí objevily v zemích jako např. Etiopie jsou krutým připomenutím toho, že Afrika je daleko vzdálena od prolomení smrtícího cyklu ozbrojených konfliktů a násilí. To, co je mnohdy umlčeno, nejsou zbraně, ale spravedlnost a odpovědnost za zločiny a další závažná porušování lidských práv. Od Nigérie až po Jižní Súdán se nespočet obětí vážných zločinů a zneužívání nedočkal spravedlnosti a odškodnění.

Tento rok byl zároveň poznamenán rozsáhlou represí disentu, jejíž součástí byly tvrdé zákroky proti pokojným protestům a útoky na média, obhájce lidských práv a politické oponenty. Ve více než 20 zemích bylo lidem odpíráno právo na pokojný protest mj. prostřednictvím nezákonných zákazů, použitím nepřiměřené síly, obtěžováním a svévolným zatýkáním. Ve dvou třetinách sledovaných zemí vlády silně omezovaly svobodu projevu, přičemž některé z nich se zaměřovaly zejména na novináře, blogery, občanská hnutí a politické oponenty, mj. v kontextu politických voleb. 

Tato porušování práv se rozvinula v souvislosti s nedostatečnou ochranou a nedodržováním hospodářských, sociálních a kulturních práv. Nucená vystěhování bez kompenzace pokračovala v zemích, mezi které patří i Svazijsko, Nigérie, Uganda a Zimbabwe. Rozsáhlé komerční akvizice pozemků měly dopad na živobytí tisíců obyvatel Angoly. Přístup ke zdravotní péči a vzdělání, který je i tak dost katastrofální napříč celým kontinentem, dále zhoršovaly konflikty v některých zemích, např. Burkině Faso, Kamerunu a Mali.

Přečíst hlavní část reportu (CZ)

Přečíst celý report (EN)

Report Amnesty o situaci v Africe do češtiny přeložili a zpracovali studenti Caritas VOŠ sociální Olomouc. Moc děkujeme!

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2715 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...