© Sai Aung Main/AFP
Report z Myanmaru: Kriminalizace občanů, disidentů a obránců lidských práv nekončí
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Myanmar publikován 1.10.2020
Čtyři roky poté, co se k moci dostala vláda Národní ligy za demokracii (NLD), v jejímž čele stojí státní poradkyně Aun Schan Su Ťij, jsou obhájci lidských práv a občanští aktivisté vystavováni obtěžování, zastrašování, zatýkání, stíhání a uvězňování za pouhé pokojné uplatňování svých lidských práv. Tato porušování základních lidských práv ovlivňuje nejen jednotlivce, ale má také širší dopady, vedoucí ke kultuře strachu a autocenzury.
Změna administrativy v dubnu 2016 přinesla nové naděje, že vláda konečně zavře dveře za svou represivní minulostí a skoncuje s politicky motivovaným zatýkáním a uvězňováním. V prvních letech správy došlo k několika pozitivním krokům – bylo propuštěno mnoho vězňů svědomí a parlament zrušil dva drakonické zákony, které se často používaly proti disidentům, když byla země pod přímou vojenskou vládou. Nicméně, i přes toto úsilí se však obhájci lidských práv a občanští aktivisté stále potýkají s obtěžováním, zastrašováním, zatýkáním, stíháním a uvězňováním za pouhé pokojné uplatňování svých lidských práv.
Přečíst hlavní část reportu (CZ)
Report Amnesty o situaci v Myanmaru do češtiny přeložili a zpracovali studenti Caritas VOŠ sociální Olomouc. Moc děkujeme!
Aktuální petice
Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?
Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.
Aktuální počet podpisů: 1775 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International