Uspěly jsme díky tomu, že jsme promluvily!
Článek
Diskriminace publikován 8.4.2013
V Mezinárodní den Romů vypráví Elena Gorolová z Ostravy svůj příběh o sterilizaci.
Společně s Ivetou Horvátovou, mj. vystěhovanou z ostravského Přednádraží, se Elena Gorolová účastní evropské kampaně Lidská práva tady. Práva Romů teď. Amnesty International v Bruselu.
Nucené sterilizace romských žen jsou jednou z nejhorších forem diskriminace a stejně tak vážným porušením lidských práv. Podle ombudsmana České republiky bylo na území bývalého Československa od 80. let sterilizováno nejméně 90 000 žen. Nejvíce sterilizací probíhalo v letech 1970 – 1980, poslední zaznamenaný případ se odehrál v roce 2007.
Česká bojovnice za spravedlnost pro romské ženy, které byly nuceně sterilizovány, Elena Gorolová, se podělí o své zkušenosti u příležitosti kampaně Amnesty International „Lidská práva tady. Práva Romů teď.“ v Evropském parlamentu v Bruselu. Tady je její výpověď:
„Po mnoho let byla romským ženám v České a Slovenské republice prováděna nedobrovolná sterilizace. Docházelo k ní v nemocnicích těsně poté, co žena porodila. Sterilizace spočívala v provedení chirurgického zásahu bez ženina souhlasu, při němž byly zablokovány vejcovody, a ženy tudíž nemohly v budoucnu otěhotnět. Doktoři cílili tento zákrok na romské ženy zejména tehdy, když podstupovaly císařský řez či potrat, ale pro sterilizaci neměli plný a informovaný souhlas rodičky.
V Ostravě, kde žiji, jsem vstoupila do skupiny romských aktivistek, které je součástí sdružení Vzájemné soužití, kde pořádáme kampaně proti nedobrovolné sterilizaci. Ke skupině jsem se připojila z toho důvodu, že jsem byla sama ve 21 letech, těsně po porodu mého druhého syna, nedobrovolně sterilizovaná.
Dosáhli jsme však jedné věci, a to, že se postoje nemocnic mění spolu s tím, jak na toto porušování práv neustále upozorňujeme. Jsme viditelné, hovoříme veřejně v mediích napříč regionem.
O tématu romských sterilizací hovoříme na mnoha místech, byla jsem mimo jiné na konferenci OSN v Ženevě, abych vypovídala o našich zkušenostech. Promlouvala jsem i na dalších oficiálních fórech proto, abych šířila informace o tom, co se dělo. V roce 2009 jsme obdrželi oficiální omluvu od české vlády, ale to nám nestačí. Usilujeme o to, aby sterilizované ženy získaly kompenzaci za to, co na nich bylo spácháno.
Musím poděkovat ženám, s nimiž pracuji, protože jejich odvaha a zapojení se v tomto boji je zcela zásadní. Přestože mnoho z nich říká, že jsme toho mnoho nedokázaly, pro mne i omluva od vlády a přiznání, že zákroky byly nelegální, je velkým krokem kupředu.“
Kontext Evropský soud pro lidská práva vydal v roce 2011 a v roce 2012 tři rozsudky proti Slovenské republice upozorňující, že sterilizace bez plného a informovaného souhlasu vedly k šíření porušování práv žen. K těmto právům náleží nebýt vystaven nelidskému nebo ponižujícímu chování, stejně jako právo na respektování soukromého a rodinného života.
Právní názor experta na zdravotnické právo
Sterilizované ženy byly posléze soudy odškodňovány za zásah do soukromého a rodinného života v jednotkách stovek tisíc korun, které musely vyplatit nemocnice, ve kterých k neoprávněným zásahům do těla žen docházelo.
V současnosti už k nuceným sterilizacím patrně nedochází. Odporuje to pravidlu, že jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví je možné provést pouze a jenom s informovaným souhlasem pacienta a takový souhlas musí být prostý jakéhokoli nátlaku a zároveň musí pacient vědět, o čem se rozhoduje. Dojde-li i přesto k nucené sterilizaci, mohlo by se jednat dokonce o trestný čin úmyslného ublížení na zdraví ve smyslu trestního zákoníku a zároveň zde přichází do úvahy občanskoprávní odpovědnost vyčíslitelná v penězích,“ osvětluje problematiku z právního hlediska JUDr. Petr Šustek, Ph.D. z Centra zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Můžete se podívat na VIDEO Z AKCE před Evroským parlamentem, kde Amnesty postavila romskou osadu.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1178 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International