© AFP / Shane T. McCoy
20 let bezpráví v Guantánamu. USA tam dál drasticky porušují lidská práva
Článek
Zastavte mučení Spojené státy publikován 13.1.2021
Nový report Amnesty o pokračujícím porušování lidských práv ve vazebním zařízení v zátoce Guantánamo.
Amnesty zveřejnila novou zprávu, která dokládá pokračující porušování lidských práv ve vazebním zařízení v zátoce Guantánamo, od jehož vzniku letos uplyne 20 let a nový prezident se nyní připravuje na vstup do Bílého domu.
"Jedná se o více než 40 lidí, kteří jsou na Guantánamu stále drženi - jde opět o zločiny podle mezinárodního práva spáchané za posledních 19 let a pokračující nedostatečné prokázání odpovědnosti za ně. Jde také o budoucnost, protože se blížíme 20. výročí útoků z 11. září a usilujeme o trvalou spravedlnost,“ uvedla Daphne Eviatar, ředitelka programu Bezpečnost a lidská práva v Amnesty USA.
Zpráva dokumentuje seznam porušování lidských práv páchaných na osobách zadržených v táboře, kde jsou oběti mučení drženy bez dostatečné lékařské péče neomezeně dlouho a také bez spravedlivých procesů. Transfery ze zařízení se zastavily a dokonce i ti, kteří byli propuštěni, zůstali nakonec uvězněni po celá léta. Zadržování na Guantánamu vycházela z rozhodnutí koncipovat reakci USA na útoky z 11. září jako „globální válku proti terorismu“, která obcházela ochranu lidských práv ve snaze shromažďovat zpravodajské informace. Trestné činy podle mezinárodního práva, jako je mučení a nucené zmizení, byly páchány na zadržených úmyslně v tajných zařízeních provozovaných Ústřední zpravodajskou agenturou (CIA) v jiných zemích nebo na Guantánamu, aby byli drženi mimo dosah soudního systému USA.
Zpráva požaduje, aby byla v této otázce obnovena naléhavost, doprovázená skutečným závazkem k faktům, zodpovědnosti a nápravě, jakož i uznání, že zadržování na Guantánamu již nesmí nadále pokračovat.
"Jedná se o zadržování, která jsou nevyhnutelně spojena s několika úrovněmi nezákonného vládního chování v průběhu několika let - tajné transfery, výslechy v izolaci, nucené krmení hladovějících stávkujících, mučení, nucená zmizení a naprosto žádný řádný proces," uvedla Daphne Eviatar.
Při projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2009 řekl viceprezident, nyní nově zvolený prezident, Joe Biden svému publiku: „Budeme prosazovat práva těch, které postavíme před soud. A zavřeme zadržovací zařízení v zálivu Guantánamo.“ Zdůraznil, že „smlouvy a mezinárodní organizace, které budujeme, musí být důvěryhodné a musí být účinné.“ O téměř deset let později, když se připravuje na to stát se prezidentem, má příležitost tato slova splnit. Měl by se svých slibů chopit.
Aktuální petice
Amnesty vyzývá USA: Zavřete Guantánamo
Zadržovací zařízení Guantánamo na Kubě se stalo symbolem hrubého porušování lidských práv páchaného americkou vládou ve jménu boje proti terorismu. V současnosti je v něm vězněno na 40 lidí. Většina z nich bez obvinění a spravedlivého soudu. Amnesty International je přesvědčena, že vězni z Guantánama musí být souzeni ve spravedlivých soudních procesech nebo propuštěni. Amnesty dále vyzývá vládu USA, aby věznici na Guantánamu uzavřela.
Aktuální počet podpisů: 1496 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International