© Gilles Sabrié for The New York Times
Tibeťan Taši Wangčuk je na svobodě
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Tibet publikován 1.2.2021
Vězeň svědomí a obránce lidských práv Taši Wangčuk je volný. Taši strávil pět let nespravedlivě ve vězení jenom proto, že hájil právo Tibeťanů na vzdělání v rodném jazyce.
Tašiho zatkla policie v roce 2016, krátce poté, co v New York Times vyšla reportáž „Tibetská cesta ke spravedlnosti“ – ta dokumentuje cestu Tašiho do Pekingu, kde se snažil podat žalobu proti místním úřadům za porušování čínské ústavy. V ní je uvedeno, že všechny čínské etnické skupiny „mohou svobodně užívat a rozvíjet svůj mluvený i psaný jazyk“. Ve skutečnosti je ale v Tibetu na školách systematicky upřednostňována výuka v čínštině na úkor tibetštiny. Čínština je také nuceně využívána na úřadech, v zaměstnání nebo v nemocnicích.
Propuštění politických vězňů a dalších nespravedlivě vězněných by se v mnoha případech nemohlo povést nebýt hnutí Amnesty a všech našich dárců i dobrovolníků. Chcete pomoci bránit svobodu a lidská práva? Darujte dobro ještě dnes, prosím. Děkujeme za pomoc.
Aktuální petice
Zastavme nedobrovolné vzdělávání tibetských dětí v čínských školách!
Čínská vláda každoročně přemisťuje tisíce nejlepších studentů z tibetských základních škol ve věku od 11 do 15 let z jejich rodných měst do internátních škol v Pekingu a dalších vzdálených provincií studovat v třídách tzv. Tibetských vnitrozemských škol (v originále Neidixizang – 内地西藏班).
Aktuální počet podpisů: 2937
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International