Amnesty vzkazuje do USA a OSN: Nepromarněte historickou šanci přijmout silnou Smlouvu o obchodu se zbraněmi
Článek
Zbraně pod kontrolou publikován 18.3.2013
AI ČR předala 18. března americké ambasádě petici s více než 1700 podpisy od lidí, kteří podporují přijetí silné Smlouvy. Světoví lídři mají šanci vyřešit špatně regulovaný globální obchod se zbraněmi, který má na svědomí vážná porušování lidských práv desítek milionů lidí a každý rok si vyžádá nespočet životů.
"Sýrie, Mali, Demokratická republika Kongo nebo Srí Lanka - to je jen několik nedávných případů, na kterých mohl celý svět vidět, jak obrovské ztráty na životech jsou výsledkem bezohledného celosvětového obchodu se zbraněmi drženého v tajnosti," řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.
„Více než 1700 lidí je s námi a přeje si silnou Smlouvu o obchodu se zbraněmi. Dnes začíná zkouška pro státy, aby reálně prokázaly své odhodlání chránit a dodržovat lidská a humanitární práva,“ zhodnotil situaci v Česku při předávání petice zástupci amerického velvyslance Robertu Zimmermanovi Mark Martin, ředitel české sekce Amnesty International.
Česká sekce Amnesty vyzívá ve své kampani Čechy k tomu, aby apelovali na 5 největších vývozců zbraní, aby přijetí Smlouvu neblokovaly tak, jak tomu bylo v minulosti. Můžou taky poslat pohled nebo podepsat online petici na webu zbrane.amnesty.cz. Více než 1700 podpisů dnes zástupci Amnesty ČR předali zástupci amerického velvyslance v Praze společně s otevřeným dopisem 18 laureátů Nobelovy ceny míru (včetně Amnesty International) apelující na Baracka Obamu, aby silnou Smlouvu podpořil. Petice i dopis zástupce velvyslance přijal, symbolickou papírovou raketu však nikoli.
Lidé ve velkých českých městech také mohli dnes na chodnících najít 1500 žlutých křídou kreslené kříže s odkazem na web neslap.cz. Amnesty ČR tak chtěla upozornit Čechy na to, že každý den zemře na světě 1500 lidí kvůli zbraním.
Devítidenní konference následuje po jednání OSN z loňského července, které skončilo bezvýsledně vinou zdržovací taktiky některých států. Zejména USA nebyly ochotné uzavírat dohodu před prezidentskými volbami. Loni v listopadu už ale hlasovalo 157 států ve prospěch návratu k jednacímu stolu za účelem dokončení textu smlouvy.
Amnesty International byla téměř dvě desetiletí součástí úsilí dosáhnout právně závazné smlouvy založené na mezinárodních lidských právech a principech humanitárního práva. Předchozí pokusy vypracovat smlouvu o obchodu se zbraněmi, které jsou datované ještě před druhou světovou válkou, ztroskotaly z důvodu absence adekvátních norem.
Stávající zbrojní embarga OSN jsou uložena až následně po masovém vraždění a zvěrstvech. Vzhledem k nedostatku dohodnutých systémů regulace transferů zbraní se většinou další dodávky zbraní a munice nepodaří zastavit a ty i nadále způsobují vážná porušování lidských práv v masovém měřítku.
To je důvod, proč je tak důležité, aby státy převzaly odpovědnost za zbraně, které prodávají, a aby se ve Smlouvě ukotvilo tzv. Zlaté pravidlo. To by státům uložilo posuzovat veškeré navrhované převody zbraní a vždy zjistit, jestli existuje riziko, že zbraně budou použity k závažnému porušování lidských a humanitárních práv. Zjistí-li se takové riziko, k převodu by nemělo dojít.
"Žádná vláda nebo politický vůdce veřejně nepřizná, že je pro ně přijatelné pomáhat těm, kteří páchají zločiny a porušují lidská práva ať už v konfliktu nebo mírové době. Ale než začaly rozhovory o smlouvě, žádný návrh textu zakazující dávat zbraně do rukou těchto pachatelů se nebjevil," upozorňuje Brian Wood, expert Amnesty International na problematiku zbraní.
Na brífingu minulý týden označila Amnesty International pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Čínu, Francii, Rusko, Velkou Británii a USA – za největší překážku stojící v cestě přijetí silné smlouvy. Předpokládá se od nich udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, ale v roce 2010 představoval přibližně 60 % z více než 70 miliard USD ročního obchodu právě obchod s konvenčními zbraněmi. Jejich ekonomické zájmy rostou i s předpokladem, že obchod se zbraněmi v příštích několika letech může vynést až 100 miliard USD ročně.
Delegace Amnesty International se zástupci z každého světového regionu je přítomna jednání OSN a bude tlačit lídry k dohodě na smlouvě obsahující kritéria vývozu zbraní s cílem zajistit dodržování mezinárodně uznaných lidských práv a silná pravidla, která:
budou přísně regulovat všechny typy konvenční výzbroje, včetně zbraní, munice a jiných zařízení používaných při vojenských i právních donucovacích akcích
kontrolovat všechny aspekty mezinárodního obchodu se zbraněmi včetně darů, zprostředkování obchodu se zbraněmi, přepravy a financování
zavede mechanismy, které zabrání zneužívání transferů zbraní neautorizovaným příjemcům, zpřístupní veřejnosti výroční zprávy a nedovolený obchodu se zbraněmi kriminalizuje
Aktuální petice
Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!
Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!
Aktuální počet podpisů: 621
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International