© Amnesty International
Padl další rekord. Maraton psaní dopisů pomáhá i "za covidu"
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 19.2.2021
Bezmála 1 400 Čechů a Češek během podzimní kampaně Maraton psaní dopisů napsalo a odeslalo více než osm tisíc dopisů proti bezpráví.
"Pandemie COVID-19 měla bezprostřední dopad na životy lidí, na ekonomiku i na stav lidských práv po celém světě. Výrazně ovlivnila i osobnosti, za které jsme v rámci Maratonu 2020 psali dopisy. Kvůli pandemii byla odkládána jejich soudní řízení a podmínky ve vězněních se staly ještě žalostnější. Současně některé státy zneužívaly nouzové stavy k nepřiměřenému omezování práv a svobod, oslabování demokracie a utužování své moci. Proto bylo více než kdy jindy potřeba pomáhat," říká koordinátorka Maratonu psaní dopisů Žaneta Sladká z české Amnesty.
Maraton psaní dopisů je jednou z cest, jak česká veřejnost mohla podpořit nespravedlivě vězněné a pronásledované právníky, reportéry, obránce lidských práv a další perzekuované lidi po celém světě. Akce umožnila téměř každému zapojit se do boje proti bezpráví. Stačila na to jenom obyčejná tužka, papír a odhodlání věnovat pár minut času. Někdy totiž dokáže obyčejný dopis změnit lidský život. Maraton psaní dopisů je celosvětová akce Amnesty s dlouhou tradicí. V České republice proběhl již po desáté, i když kvůli pandemii v trochu jiné podobě než obvykle.
"Mám radost, že v České republice jsou tisíce lidí, kterým není lhostejný osud těch, kteří se stali obětmi bezpráví. Lidí, kteří si uvědomují, že bránit lidská práva a základní hodnoty jako jsou spravedlnost, svoboda, pravda a solidarita je i v dnešní době, a možná právě v dnešní době, nezbytné."
Žaneta Sladká, koordinátorka Maratonu psaní dopisů v Amnesty ČR
"Mám obrovskou radost, že mohu sledovat, jak se každým rokem zvedá větší a větší vlna solidarity, kdy více lidí napíše svůj „dopis proti bezpráví“. Letos se do Maratonu zaregistrovalo neuvěřitelných 1367 lidí z toho 1125 k pořádání dopisové akce a 242 lidí psalo dopisy individuálně. Celkem se nám podařilo ručně napsat skvělých 8 325 dopisů. Letošní ročník Maratonu psaní dopisů a jeho skvělé výsledky nás motivují v našem boji pokračovat. Jsme připravení na výzvy, které nám rok 2021 připraví a budeme pokračovat v plné síle v naší lidskoprávní misi," dodala Sladká z Amnesty.
V současné době dopisy požadující propuštění nespravedlivě vězněných a pronásledovaných zaplavují adresáty z příslušný zemí. Tzv. dopisy solidarity pro změnu putují přímo politických vězňům či vězňům svědomí a jejich rodinám.
Přečtěte si celou hodnotící zprávu o Maratonu psaní dopisů 2020 (PDF)
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International