© Amnesty International Slovakia
Stav lidských práv na Slovensku v roce 2020
Článek
Diskriminace Moje tělo moje práva Slovensko publikován 6.4.2021
Diskriminace Romů nadále převládala. Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch dvou romských obětí špatného zacházení ze strany policie. Návrh zákona omezující přístup k potratům byl parlamentem odmítnut.
Parlamentní volby z 29. února skončily vytvořením nové vlády vedené Igorem Matovičem, který byl zvolený díky jeho protikorupčnímu politickému programu. V důsledku pandemie COVIDu-19, vyhlásila vláda v březnu nouzový stav a zavedla rozsáhlá opatření k zastavení šíření viru. V dubnu byl odsouzený bývalý voják za vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z roku 2018, jejichž smrt rozpoutala rozsáhlé protesty. V září soud osvobodil podnikatele Mariána Kočnera, který byl obviněn z objednání vraždy. Novinář vyšetřoval obvinění z korupce i v souvislosti s obchodními aktivitami Mariána Kočnera.
DISKRIMINACE – ROMOVÉ
Kvůli stigmatizaci romských komunit za hrozbu veřejnému zdraví během pandemie COVIDu-19, nadále předsudky proti Romům a diskriminace přetrvávají. Úřady cílily na romské osady s nepřiměřenými a diskriminačními opatřeními v důsledku viru COVID-19. V dubnu, úřady otestovaly obyvatele některých romských osad na COVID-19 s pomocí armády a nařídily povinnou karanténu pěti romských osad z důvodu ochrany veřejného zdraví. Právní základ pro tyto povinné karantény, vynucené policií a armádou, byl nejasný a vznesl obavy ohledně svévolného zadržení. Obyvatelé nebyli informováni o délce a podmínkách karantény. Nedostatečný přístup k vodě a hygienickým prostředkům v romských osadách a nedostatek vhodného ubytování jsou dlouhodobé problémy, které nebyly úřady dostatečně řešeny v důsledku covidu-19, kvůli čemuž je dodržování doporučení kvůli veřejnému zdraví komunitou mnohem složitější. V červenci napsal ministr školství Evropské komisi ohledně pokračujícího řízení proti Slovensku kvůli systémové diskriminaci a segregaci romských dětí ve školách. V dopise vláda uznala existenci rasové segregace ve vzdělávání na Slovensku a představila sérii opatření, včetně přípravy právní definice segregace.
NADMĚRNÉ POUŽÍVÁNÍ SÍLY
Stížnosti na nadměrné používání síly a špatné zacházení ze strany policie proti Romům pokračovaly. V květnu ministr vnitra zahájil vyšetřování obvinění, že policisté zbili pět romských dětí, které krátce opustily oblast povinné karantény v obci Krompachy. V lednu rozhodl v případu A. P. proti Slovensku ve prospěch romského chlapce, který byl vystaven špatnému zacházení ze strany policie v roce 2015 a kritizoval selhání úřadů efektivně vyšetřit jeho stížnost. V březnu požádal oficiálně Evropský soud pro lidská práva o odpověď Slovenska ohledně údajného špatného zacházení se šesti romskými chlapci na policejní stanici v Košicích v roce 2009 (M. B. a ostatní proti Slovensku). V září rozhodl Evropský soud pro lidská práva v případu R. R. a R. D. proti Slovensku, že dva romští obyvatelé osady Moldava nad Bodvou byli podrobeni nehumánnímu zacházení během policejní operace v červnu 2013, při které bylo zraněno přes 30 osob. Evropský soud pro lidská práva také zjistil, že úřady porušily zákaz diskriminace tím, že nevyšetřovaly údajná obvinění z diskriminace.
PRÁVA ŽEN A DÍVEK
Porušování práv žen, často pod rouškou ochrany náboženských a tradičních hodnot, se zvýšilo. Ačkoliv zůstává Slovensko signatářem Úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, parlament ji odmítl ratifikovat a v únoru hlasoval o úplném odmítnutí úmluvy.Po propuknutí pandemie COVIDu-19, hlásily organizace zabývající se násilím na ženách zvýšené počty případů domácího násilí. Veřejná ochránkyně práv vyjádřila obavy ohledně přístupu žen k bezpečné a včasné pohlavní a reproduktivní zdravotní péči během pandemie. Někteří poskytovatelé zdravotní péče pozastavily porody, odkazující se na vládní požadavek odložit všechny operace, které nejsou nutné, v důsledku covidu-19. V říjnu parlament odmítl návrh zákona, který by vytvořil nové bariéry na přístup k potratům, a tudíž ohrozil zdraví žen a dívek.
Aktuální petice
Amnesty International vyzývá slovenskou vládu k respektování lidských práv a svobod
U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv zveřejnila Amnesty International Slovensko svou výroční zprávu o stavu lidských práv za rok 2024. Tato zpráva upozorňuje na klíčové oblasti, v nichž Slovenská republika vážně selhává, a připomíná, že lidská práva jsou univerzální a představují nezpochybnitelný závazek, který nelze ignorovat ani obětovat ve prospěch politických zájmů.
Aktuální počet podpisů: 51 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International