Akce "Multikino" odstartovala projekt Školy přátelské k lidským právům v Českých Budějovicích
Článek
Diskriminace publikován 26.2.2013
Vyšší odborná škola a Střední škola, s.r.o. v Českých Budějovicích je jednou ze dvou škol v České republice, která se stala součástí mezinárodního projektu Amnesty International Školy přátelské k lidským právům.

Na akci nazvané „Multikino“ se sešla skoro stovka lidí. Lektoři a mentoři z Amnesty International projekt představili a v detailech i širších souvislostech přiblížili, co účast pro českobudějovickou školu vlastně znamená.

Škola přátelská k lidským právům má v případě zájmu možnost podílet se na kampaních a akcích Amnesty a vzít tak na sebe roli obránců lidských práv a aktivistů. Největší světová lidskoprávní organizace taky škole nabídne čtvrtletník, kde se lze dočíst o aktivitách na dalších školách po celém světě a třeba se inspirovat.

„Mám rád projekty, do kterých jsou studenti zapojení od začátku až do konce, které nejsou pasivní. A to Školy přátelské k lidským právům přesně splňuje. Navíc lidská práva jsou aktuální věc. Výuka s nimi moc nepočítá, takže i v informační rovině je to velký přínos. A navíc exkluzivita projektu – to, že je celosvětový, a že jsme jedna ze dvou škol, kde projekt bude letos probíhat - to už pak při rozhodování nebylo co řešit,“ vzpomíná na seznamování s projektem Martin Kůs, koordinátor projektu na Vyšší odborné škole a Střední škole, s.r.o. České Budějovice.
Na slavnostní zahájení projektu přišli i studenti a učitelé z budějovického Gymnázia Česká, kteří už s Amnesty spolupracují při různých lidskoprávních aktivistických akcích. S kolegy se podělili se o své zkušenosti a zážitky.
„Když jsou studenti aktivní, je to skvělé. Projekty Amnesty mají potenciál rozšířit jim obzory. Ale co je možná ještě důležitější pro jejich život, získají dovednosti a kompetence, naučí se pracovat samostatně i spolupracovat nebo komunikovat. Přinese jim to mentální i sociální rozvoj,“ připomíná výhody projektu Martin Kůs.
Projekt Školy přátelské k lidským právům organizuje Amnesty International od roku 2009. Česko se k němu připojuje poprvé a v roce 2013 se do něj vedle českobudějovické školy zapojí i Gymnázium Teplice.
Více o projektu najdete na webu lidskaprava.cz.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1232 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International