Photo: Private
Skvělá zpráva: novinář Kilwe Adan Farah propuštěn!
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 30.4.2021
Somálský novinář, nespravedlivě odsouzený k tříletému trestu kvůli své práci byl propuštěn na základě prezidentské milosti.
Farah byl nezákonně zadržován od prosince 2020 a po nespravedlivém soudním procesu byl odsouzen ke třem letům vězení pouze za to, že psal o protivládních protestech proti špatnému hospodaření vlády s místní měnou.
Obviněn byl z několika smyšlených přestupků, včetně publikování nepravdivých informací. Uznán vinným byl i přesto, že soud zároveň přiznal, že k žádnému z obvinění nebyly předloženy dostatečné důkazy. Po čtyřech měsících strávených ve vězení mu prezident udělil milost.
Ačkoliv je Farahovo propuštění skvělou zprávou, nelze opomíjet fakt, že novinář byl vězněn neprávem. Somálské úřady zostřují útoky na svobodná média, především zastrašováním, obtěžováním a svévolným zatýkáním. Snaží se tak zabránit žurnalistům v efektivním výkonu jejich práce, čímž zároveň omezují jejich právo svobodného projevu.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International