Dobrá zpráva: tresty smrti pro pět saúdských aktivistů zrušeny!
Článek
publikován 30.4.2021
Saúdští aktivisté se již nenachází v bezprostředním ohrožení života. Specializovaný trestní soud zrušil jejich rozsudky trestu smrti a rozhodl o mírnějších trestech.
Saúdští aktivisté Israa al-Ghomgham, Ahmed al-Matrood, Ali Ouwaisher, Mousa al-Hashim, Khalid al-Ghanim a Mujtaba al-Muzainwere byli předvedeni před Specializovaný trestní soud. Amnesty se podařilo získat dokumenty, které naznačují, že byli obžalováni kvůli účasti na protestech proti politické a ekonomické marginalizaci šíitské komunity. Aktivisté údajně porušili saúdské zákony, jelikož pořídili záběry z protestů, které dále sdíleli prostřednictvím sociálních sítí. Saúdské úřady navíc zjistily, že obžalovaní vycestovali do Íránu za školením o organizaci nepokojů a povstání. Mujtaba al-Muzainwerovi byl za užívání svého práva na svobodné vyjadřování a shromažďování udělen trest v podobě 20 let ve vězení, zatímco zbylých pět účastníků protestů bylo odsouzeno k popravě.
V současné době se aktivisté nenachází v bezprostředním ohrožení života. Rozsah trestů byl pro každého z nich individuálně upraven, čelí teď 8 až 17 letům vězení. Prokuratura však stále může podat odvolání k jejich rozsudkům a tresty zpřísnit.
Trest smrti představuje formu krutého, nelidského a ponižujícího zacházení. Amnesty International takovému jednání oponuje ve všech případech, nicméně, Saúdská Arábie patří mezi země, kde je trest smrti častým prostředkem potrestání. Během let 1985 až 2016 bylo popraveno více než 2000 osob.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International