@ OCMediaorg / Twitter
Úřady v Gruzii nedokázaly ochránit duhový pochod, násilí dostalo volný průchod
Zprávy
Pride pochod, který se měl konat 5. července 2021 ve městě Tbilisi, byl zrušen poté, co se v centru města shromáždil násilný dav jeho odpůrců.
Členové homofobního davu vyšplhali na balkon kanceláře Tbilisi Pride, roztrhali duhovou vlajku, rozbili okna a nakonec budovu vyrabovali. Zaměstnanci Shame Movement, kteří organizátory Tbilisi Pride hostili, se museli evakuovat. Podle zpráv z médií byli policisté přítomni jen v malém počtu a nebyli schopni nijak efektivně zasáhnout. Několik žurnalistů, kteří kvůli pochodu přijeli pracovně, se stali svědky incidentu, a násilný dav napadl nakonec i je.
Ministerstvo vnitra ve svém prohlášení uvedlo, že zahájilo vyšetřování v případech „narušování profesní činnosti novinářů“ (čl. 154 gruzijského trestního zákoníku) a „násilí“ (čl. 126). Ministerstvo zároveň vyzvalo organizátory akce, aby s ohledem na „rozsah“ pokračujících protidemonstrací pochod pořádali jinde než v „otevřeném veřejném prostoru“.
„Agrese proti organizátorům Tbilisi Pride, aktivistům i novinářům je tak politováníhodná, jak byla i předvídatelná. Gruzijské orgány nesou zodpovědnost za to, že nedokázaly zajistit bezpečí účastníků, ochránit jejich právo na svobodu projevu a také jejich právo na pokojné shromažďování. Namísto předvídání podobné situace a zajištění přiměřené reakce na případné násilí nasadila vláda do služby nedostatečné množství policistů. Než aby průběh akce a LGBTI+ komunitu policie chránila organizovaně, zasahovala pouze v případě násilných útoků,“ uvedl Denis Krivosheev, zástupce ředitele Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii.
„Režim musí věci uvést na pravou míru. Útoky na členy LGBTI+ komunity a organizátory Tbilisi Pride by měl veřejně odsoudit a dát jasně najevo, že takové násilí je trestným činem a nebude tolerováno. Úřady by měly pohotově prošetřit útoky a pachatele hnát k odpovědnosti před soudem. Pokud úřady opět selžou v postihování násilí páchaného na gayích, podpoří beztrestnost a vzbudí tak dojem, že jsou podobné útoky v pořádku, čímž by jen vydláždily cestu další agresi vůči příslušníkům LGBTI+ komunity, aktivistům a organizacím."
Denis Krivosheev, zástupce ředitele Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii
„Úřady si dokonce dovolily přenést zodpovědnost za homofobní útoky na samotné organizátory pochodu tím, že místo poskytnutí dostatečné ochrany je urgovaly, aby pochod zrušili. Navíc pravidelně selhávají v plnění svých povinností tím, že násilné incidenty dostatečně nevyšetřují a nechávají tak pachatele uniknout bez trestu,“ dodal Krivosheev.
Aktuální petice
Zákony musí chránit polskou LGBTI+ komunitu před násilím!
Polská vláda stále nepodnikla adekvátní kroky k ochraně LGBTI+ osob. V říjnu 2022 Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) během projevu pronesl, že se v duhových rodinách s dětmi zachází jako se psy nebo kočkami.
Aktuální počet podpisů: 2989 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Amnesty International