Írán: obhájkyně lidských práv Nasrín Sotudíová je zpátky ve vězení
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 25.1.2013
Prominentní íránská právnička a obhájkyně lidských práv Nasrín Sotudíová se v pondělí 21. ledna vrátila do vězení. Nečekaně jí byla zkrácena třídenní lhůta, kterou měla na návštěvu rodiny.
Amnesty International se dlouhodobě zasazuje o její trvalé a bezpodmínečné propuštění coby vězenkyně svědomí. Podle AI totiž byla uvězněna výhradně pro svou mírovou činnost právničky a obhájkyně lidských práv. Sotudíová popírá všechna obvinění proti své osobě, mezi kterými je například „šíření propagandy proti stávajícímu státnímu systému“ nebo příslušnost k „ilegální organizaci“, jak íránské úřady nazývají Centrum pro obránce lidských práv.
„Nasrín Sotudíová, jejíž práce na poli lidských práv je mezinárodně známá a uznávaná – což dokazuje i to, že loni dostala Sacharovovu cenu – je vězenkyně svědomí, která musí být propuštěna okamžitě, bezpodmínečně a nadobro,“ říká Ann Harrisonová, zástupkyně ředitele AI pro Střední východ a severní Afriku. „Její třídenní propuštění bylo pouze krutou šarádou a ilustruje, jak málo íránské úřady respektují její činy na mezinárodním poli lidských práv.“
Dopad na rodinu Nasrín Sotudíové
K uvěznění Sotudíové vedla podle Ann Harrisonové nejasně formulovaná obvinění: „Je stále běžnější, že íránské úřady používají odtrhnutí od rodiny a nemožnost návštěv jako formu trestu pro uvězněné obránce lidských práv. Hluboce tím trpí hlavně děti uvězněných. A u vězněných to jen znásobí jejich utrpení.“
Před tímto třídenním propuštěním Sotudíové jí bylo prokazatelně záměrně bráněno vidět se s manželem a jejich dvěma malými dětmi. Nemohla s nimi ani mluvit po telefonu. Členové rodiny navíc také po celou dobu jejího věznění čelí nespravedlivým útokům úřadů. Její manžel Reza Khandan byl dokonce jednou zadržen přes noc za to, že se s rodinou pokusil o pokojnou obhajobu Nasrín. Její třináctiletá dcera dostala zákaz cestovat, což Sotudíovou loni přimělo k 49denní hladovce ve vězení.
Manžel Sotudíové se na počátku letošního roku sešel se zástupci íránského parlamentu, aby zvýšil povědomí o případu své ženy. Mluvčí bezpečnostního výboru poté slíbil, že několik členů výboru podnikne v pondělí 21. ledna inspekční cestu do vězení, kde je Sotudíová držena. A právě krátce po jejich návštěvě byla povolána zpět do vězení. Khandan pak řekl zástupcům AI, že rychlý návrat jeho ženy do vězení byl pro všechny překvapením a že plánuje všem členům parlamentu napsat, aby se tak znovu pokusil o propuštění své ženy. „Úřady nám naznačily, že její propuštění by mohlo být delší než jen na tři dny. Bylo to naprosto neočekávané, že se musela vrátit tak brzy. Když jsme ji vezli zpět do vězení, děti hrozně brečely. Bylo to těžké pro obě strany,“ dodal.
Nasrín Sotudíová zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti, ženy a vězně svědomí.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International