Soud odmítl přerušení trestu pro členku Pussy Riot
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 17.1.2013
Ruský soud ve středu 16. ledna zamítl žádost Marije Aljochinové o přerušení výkonu dvouletého trestu vězení.
Podle Amnesty International je rozhodnutí soudu jen potvrzením nespravedlnosti celého případu. „Je to další výsměch spravedlnosti. Všechny tři odsouzené zpěvačky neměly být vůbec stíhány. Znovu se ukazuje, jak jsou ruské úřady nekompromisní v potlačování svobody projevu,“ říká David Diaz-Jogeix, zástupce ředitele AI pro Evropu a Střední Asii, „Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová by měly být okamžitě propuštěny.“
Maria Aljochinová, Naděžda Tolokonnikovová a Jekatěrina Samucevičová, kterou soud podmínečně propustil, byly odsouzeny za loňskou "punkovou modlitbu" v moskevském kostele. Svým protestem chtěly upozornit na provázanost špiček ruské pravoslavné církve s politiky. „Verdikt ruského soudu je jen pokračováním jasné politiky ruských úřadů, které potlačují nesouhlas v jakékoli formě,“ připomíná David Diaz-Jogeix.
Podle AI je celý proces s Pussy Riot politicky motivovaný a jejich čin byl legitimní protestní akcí. Maria Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová jsou podle AI vězenkyněmi svědomí, vězněnými výhradně pro mírové vyjádření svých názorů.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 2047 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan