© Private
Dobrá zpráva: Popi, Bongeka a jejich rodiny jsou o krok blíže spravedlnosti!
Článek
publikován 1.6.2021
Jihoafrická policie potvrdila, že vyšetřuje případ studentek zavražděných v roce 2017. Po čtyřech letech tak byl případ konečně postoupen vnitrostátní prokuratuře k trestnímu stíhání.
Mladé studentky Popi Qwabe a Bongeka Phungula se dne 12. května 2017 vydaly na večírek. Studentky si na odvoz zavolaly taxi a od té doby o nich nikdo neměl žádné informace. Po intenzivním pátrání po nemocnicích a policejních stanicích vyšla najevo pravda. Těla Popi a Bongeky ležela pohozená na okraji silnice. Obě byly zastřeleny a není vyloučeno, že byly znásilněny. V souvislosti s jejich případem policie zadržela dva muže, kteří však byli kvůli nedostatku důkazů propuštěni na svobodu. Soudní zprávy nebyly publikovány a rodiny obětí se domnívají, že policejní vyšetřování bylo v důsledku korupce nepřesné a zmanipulované. Od smrti studentek uplynuly čtyři roky, avšak pachatelé stále nebyli předvedeni před soud. Přesto, že v Jihoafrické republice je přibližně každé tři hodiny zabita jedna žena, systém spravedlnosti příliš často selhává.
V květnu letošního roku obdržela Amnesty novou zprávu o případu Popi a Bongeky. Jihoafrická policejní služba potvrdila, že vyšetřují vraždu studentek a případ byl postoupen vnitrostátní prokuratuře k soudnímu stíhání. Je to skvělý pokrok, který, doufejme, povede o krok blíže k dosažení spravedlnosti pro Popi, Bongeku a jejich rodiny.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2958 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International