© Amnesty International

Všichni uživatelé Facebooku jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější - zvlášť ti s vysokou sledovaností

  Článek

Americký deník Wall Street Journal získal interní dokumenty, ze kterých vyplývá, že Facebook využívá systém, v němž pro uživatele s vysoce sledovanými profily neplatí žádné nebo jen některé z jeho podmínek používání.

Facebookový program „Cross-check“ nebo „X-check“ (program pro přezkoumání, prověření) měl být jakousi přídavnou vrstvou interní kontroly před tím, než Facebook u vysoce sledovaných profilů učinil rozhodnutí o vykonatelnosti příkazu. 

Deník Wall Street Journal nicméně získal dokumenty od anonymního informátora, podle kterých se zdá, že toto interní ověřování Facebook nevyužívá. Je to údajně proto, že Facebook X-check naopak používal k vytvoření výjimky pro vysoce sledované uživatele, aby se jich při porušení podmínek používání této platformy netýkala žádná represivní opatření, a to ani v případě obtěžování nebo iniciování násilí.

„Tato šokující zjištění opět ukazují, jak Facebook celosvětově podporuje šíření škodlivého a negativního obsahu.“

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International

Agnès Callamard pokračuje: „Facebook tvrdí, že ‚neprofituje z nenávisti'.“ Přesto však z dokumentů poskytnutých anonymním informátorem vyplývá, že se jedná o systém, ve kterém mají výraznější uživatelé volnou ruku v obtěžování ostatních, tvoření falešných obvinění či v provokování násilí.“

„Facebook tak do světa vysílá jasnou zprávu – pokud jste dostatečně vlivní a sledovaní, projde vám cokoli.“

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International

 

Facebook deníku odpověděl slovy: „Když obsah porušuje naše standardy, odstraňujeme jej bez ohledu na to, kdo jej uveřejňuje.“

„V konečném důsledku je potřeba vyřešit jádro tohoto problému – byznys model Facebooku, který je založený na cílených reklamách a který vychází z agresivního sběru dat a profilování v masivním měřítku. Algoritmy Facebooku znásobují dezinformace a obsah, jenž lidi rozděluje a podporuje rasismus, protože právě takový obsah nás zaujme na delší dobu, čímž se příjmy z reklam zvyšují,“ tvrdí Callamard.

 

„S ohledem na to, že si dané interní dokumenty protiřečí s tím, co představitelé Facebooku tvrdí veřejnosti, je otázkou, do jaké míry se dá informacím poskytnutým představiteli této sociální sítě věřit.“

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International

 

Generální tajemnice dodává: „Situace si urgentně žádá vládní regulaci, která by zajistila efektivní ochranu lidských práv v online prostředí. Tato odhalení jen potvrzují fakt, že jednoduše nelze spoléhat na to, že se budou společnosti regulovat samy od sebe.“

Aktuální petice

  Katar

Vyzvěte FIFA, aby odpískala zneužívání migrujících pracovníků v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 je jednou z nejočekávanějších sportovních událostí příštího roku. Přestože by se světový šampionát neobešel bez lidí, kteří kvůli němu do Kataru přijeli za prací, mnozí z nich na vlastní kůži zažívají zneužívání a vykořisťování ze strany zaměstnavatelů i státu. Amnesty International proto vyzývá Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA), aby využila svého vlivu a pomohla zastavit vykořisťování pracovníků.

 

Aktuální počet podpisů: 1557 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...