© Amnesty International
Všichni uživatelé Facebooku jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější - zvlášť ti s vysokou sledovaností
Článek
Byznys a lidská práva Diskriminace EU publikován 23.9.2021
Americký deník Wall Street Journal získal interní dokumenty, ze kterých vyplývá, že Facebook využívá systém, v němž pro uživatele s vysoce sledovanými profily neplatí žádné nebo jen některé z jeho podmínek používání.
Facebookový program „Cross-check“ nebo „X-check“ (program pro přezkoumání, prověření) měl být jakousi přídavnou vrstvou interní kontroly před tím, než Facebook u vysoce sledovaných profilů učinil rozhodnutí o vykonatelnosti příkazu.
Deník Wall Street Journal nicméně získal dokumenty od anonymního informátora, podle kterých se zdá, že toto interní ověřování Facebook nevyužívá. Je to údajně proto, že Facebook X-check naopak používal k vytvoření výjimky pro vysoce sledované uživatele, aby se jich při porušení podmínek používání této platformy netýkala žádná represivní opatření, a to ani v případě obtěžování nebo iniciování násilí.
„Tato šokující zjištění opět ukazují, jak Facebook celosvětově podporuje šíření škodlivého a negativního obsahu.“
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
Agnès Callamard pokračuje: „Facebook tvrdí, že ‚neprofituje z nenávisti'.“ Přesto však z dokumentů poskytnutých anonymním informátorem vyplývá, že se jedná o systém, ve kterém mají výraznější uživatelé volnou ruku v obtěžování ostatních, tvoření falešných obvinění či v provokování násilí.“„Facebook tak do světa vysílá jasnou zprávu – pokud jste dostatečně vlivní a sledovaní, projde vám cokoli.“
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
Facebook deníku odpověděl slovy: „Když obsah porušuje naše standardy, odstraňujeme jej bez ohledu na to, kdo jej uveřejňuje.“
„V konečném důsledku je potřeba vyřešit jádro tohoto problému – byznys model Facebooku, který je založený na cílených reklamách a který vychází z agresivního sběru dat a profilování v masivním měřítku. Algoritmy Facebooku znásobují dezinformace a obsah, jenž lidi rozděluje a podporuje rasismus, protože právě takový obsah nás zaujme na delší dobu, čímž se příjmy z reklam zvyšují,“ tvrdí Callamard.
„S ohledem na to, že si dané interní dokumenty protiřečí s tím, co představitelé Facebooku tvrdí veřejnosti, je otázkou, do jaké míry se dá informacím poskytnutým představiteli této sociální sítě věřit.“
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
Generální tajemnice dodává: „Situace si urgentně žádá vládní regulaci, která by zajistila efektivní ochranu lidských práv v online prostředí. Tato odhalení jen potvrzují fakt, že jednoduše nelze spoléhat na to, že se budou společnosti regulovat samy od sebe.“
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1202 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan