© Amnesty International
Pořadatelé Grand Prix Formule 1 by neměli zavírat oči před porušováním lidských práv v Saúdské Arábii
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Trest smrti Saúdská Arábie publikován 6.12.2021
5. prosince 2021 se v Saúdské Arábii konal závod Grand Prix Formule 1. Země se přitom navzdory nedávnému krátkodobému zlepšení vrátila ke svým původním praktikám – k porušování lidských práv a perzekvování lidskoprávních aktivistů.
V prosinci 2020, krátce po skončení summitu G20 konaného v Saúdské Arábii, místní představitelé obnovili svůj negativní přístup vůči svobodě projevu, obráncům lidských práv a také všem ostatním, kdo kritizoval místní vládu. Potom, co v roce 2020 klesl počet registrovaných poprav o 85 %, dala Saúdská Arábie popravit pouze mezi lednem a červencem 2021 minimálně 40 lidí, což je větší množství poprav než za celý předchozí rok 2020. Například 15. června tak byl popraven třeba Mustafa al-Darwíš, mladý muž, kterého poslali roku 2015 na základě značně nespravedlivě vedeného soudního procesu do vězení za údajnou účast na protivládních protestech ve Východní provincii.
„Za poslední roky saúdskoarabští představitelé investovali nemalé částky do reklamních triků, aby změnili svůj veřejný obrázek a odvedli pozornost od svých krutých aktivit, jichž se dopouštěli a dopouštějí na občanech, aktivistech a obráncích lidských práv.“
Heba Morayef, regionální ředitelka Amnesty International pro
Blízký Východ a severní Afriku
„Ačkoli jsme tak měli možnost v době saúdskoarabského předsednictví summitu G20 vidět útlum v popravách a trestním stíhání aktivistů, neměl dlouhého trvání. Okamžitě po skončení předsednictví represe opět nabyly na síle,“ vysvětluje Heba Morayef.
Mezi lety 2013 a 2021 zaznamenala Amnesty v zemi minimálně 64 trestních stíhání lidí snažících se uplatnit své právo na svobodu projevu a právo na shromažďování. V současné době je 39 z nich stále vězněno, zatímco ostatní z nich byli buď teprve nedávno podmínečně propuštěni poté, co si odpykali trest, anebo čekají na soudní proces spojený s obviněním za to, co vyjadřovali nebo za práci v lidskoprávní oblasti. Jsou mezi nimi nenásilní obránci lidských práv a také političtí aktivisté, novináři, básníci i kněží. Podmínky jejich propuštění zahrnují mnohaleté tresty v podobě zákazu vycestování.„Vysoce postavení představitelé Saúdské Arábie by si měli uvědomit, že tím nejlepším PR by bylo respektování základních lidských práv.“
Heba Morayef, regionální ředitelka Amnesty International pro
Blízký Východ a severní Afriku
Regionální ředitelka Morayef pokračuje: „Pokud jim na tom, jak je veřejnost vnímá, záleží, měli by ihned a bezpodmínečně propustit všechny zadržené za nenásilné vyjadřování svých názorů, měli by zrušit zákazy vycestování a také by měli zavést moratorium na trest smrti. Zahraniční země, které stojí o prohloubení vztahů se Saúdskou Arábií by se měly zasadit o to, aby se Saúdská Arábie svými závažnými nedostatky v lidskoprávní oblasti začala zabývat.“
„Každá společnost, která v Saúdské Arábii pořádá důležité události, by měla v usilovat o odhalení, zmírnění či zabránění jakémukoli porušování lidských práv, kterému by ve spojitosti s organizací akce mohlo dojít.“
Heba Morayef, regionální ředitelka Amnesty International pro Blízký Východ a severní Afriku
„Společnost by měla mít přímý dohled nad veškerými operacemi, produkty a službami, které s událostí souvisejí, což samozřejmě platí i pro Formuli 1 a závody Grand Prix,“ dodává Morayef.
Aktuální petice
Prominentní právní vědec ve vězení kvůli obraně lidských práv. Pomůžete?
Prominentní právní vědec a obránce lidských práv Sü Č’-jung byl zadržen v únoru 2020 a následně obviněn z údajného „podvracení státní moci“. Téměř rok strávil na samotce a byl mu odepřen přístup k právníkovi. Ve vazbě byl opakovaně mučen.
Aktuální počet podpisů: 2310 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International