© Getty Images
Nevídané nepokoje v Kazachstánu jsou důsledkem dlouhodobého potlačování lidských práv
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Kazachstán publikován 5.1.2022
Kvůli prudce rostoucím cenám energií, zhoršující se životní úrovni a potlačování pokojných protestů otřásá Kazachstánem vlna nepokojů.
Zejména kvůli zvýšení cen plynu vypukly 2. ledna protesty v oblasti Mangystau na jihovýchodě Kazachstánu a následně se rozšířily do několika dalších velkých měst, včetně největšího města Almaty. Protesty se postupně změnily v násilí, se zprávami o demonstrantech, kteří mimo jiné poškozovali policejní auta a dnes zaútočili na úřad městské správy Almaty. Policie v reakci na demonstranty použila slzný plyn a omračující granáty. Prezident Kassym-Jomart Tokajev v televizním projevu uvedl, že plánuje „jednat co nejtvrději“. Úřady v úterý a ve středu zavedly výjimečný stav v oblasti Mangystau, Almaty a některých dalších městech. Údajně také omezili internet, sociální sítě a varovali všechna média před „porušováním“ nepřiměřeně restriktivního mediálního zákona Kazachstánu. Policie uvedla, že zatkla nejméně 200 demonstrantů a desítky policistů byly zraněny. Svévolně zadrželi a vyslýchali nejméně dva vysoce postavené novináře z tamní rozhlasové stanice Azzattyk RFE/RL.
„Protesty v Kazachstánu, které se přerostly do násilí, jsou přímým důsledkem rozsáhlého potlačování základních lidských práv ze strany úřadů. Po celá léta vláda neúnavně pronásleduje mírový disent a zanechává kazašský lid ve stavu zoufalství a bezvýchodnosti," říká Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii.
„Místo vyhrožování zásahem proti demonstrantům musí kazašský režim vyřešit situaci mírovou cestou - okamžitým a bezpodmínečným propuštěním všech, kteří byli svévolně zadrženi, a řešením předchozích násilností spáchaných státem. Obviněným protestujícím by měl být poskytnut spravedlivý proces v souladu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv," dodává Marie Struthers.
„Závazky Kazachstánu podle mezinárodního práva a jeho vlastní ústavy zakotvují právo na pokojné shromažďování. Úřady musí dodržovat tyto závazky, chránit pokojné demonstranty a respektovat svobodu slova. Musí také zajistit, aby policie nepoužila nezákonnou a nepřiměřenou sílu. Každý policista nebo úředník odpovědný za porušování lidských práv musí být hnán k odpovědnosti."
Marie Struthers, ředitelka Amnesty pro východní Evropu a střední Asii
Úřady po celá léta potlačovaly základní práva kazašských občanů nejen tím, že zakazovaly pokojné protesty, ale také opoziční politické strany. Po nespravedlivých procesech bylo zatčeno a uvězněno mnoho vůdců pokojných protestů, obránců lidských práv, bloggerů a dalších. V roce 2011 bylo zabito nejméně 14 demonstrantů poté, co policie zasáhla proti demonstraci v Zhanaozen.
Aktuální petice
Šestiletá podmínka za novinářskou práci a pokojné aktivity. Pomůžete?
Novinář Žanbolat Mamaj z Kazachstánu byl zatčen, protože se v lednu 2022 pokojně účastnil protivládních protestů a později uspořádal vigilii k uctění památky jejich obětí. V dubnu 2023 byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši šesti let.
Aktuální počet podpisů: 1750 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International