© OLGA MALTSEVA/AFP via Getty Images
Rok od uvěznění Navalného. Pronásledováni ruským režimem jsou i jeho spolupracovníci
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Rusko publikován 17.1.2022
Amnesty vyzývá k ukončení věznění a perzekuce opozičníka Alexeje Navalného, jeho kolegů a rodin.
Během posledních 12 měsíců rozpoutaly ruské úřady bezprecedentní a brutální kampaň represí proti neoprávněně vězněnému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému a jeho příznivcům, čímž omezily všechny zbytky práv na svobodu projevu a sdružování.
Rok od zatčení Navalného
„Celý rok od zadržení Alexeje Navalného na moskevském letišti jsou on, jeho příznivci i organizace ruské občanské společnosti pod neúnavným náporem agrese a perzekvování ze strany ruského režimu. Desítky Navalného spolupracovníků a příznivců čelí stíhání na základě falešných obvinění, přičemž rostoucí počet z nich je už také ve vězení. Mezitím úřady označily jeho organizace za ‚extrémistické‘ a zablokovaly jejich webové stránky,“ říká Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a Střední Asii.
„Některým ze spolupracovníků Alexeje Navalného se podařilo uprchnout ze země, ale nyní se obávají, že jejich příbuzné v Rusku čeká podobný osud kvůli vykonstruovaným obviněním a následným vězněním. V den výročí od jeho zadržení zažívá on i jeho kolegyně a kolegové peklo."
Marie Struthers, ředitelka Amnesty pro východní Evropu a Střední Asii
2. února 2021 soud v Moskvě změnil Navalného trest odnětí svobody na dva roky a osm měsíců, později zkrácený o dva měsíce. Brzy poté začaly ruské úřady rušit Nadaci proti korupci a Nadaci na ochranu práv občanů, kterou Navalnyj založil, a zavřely jeho kanceláře. 9. června 2021 byly obě tyto organizace oficiálně označeny jako „extremistické“ a svévolně zakázány. Činnost obou těchto organizací je té doby kriminalizována.
28. září 2021 zahájily úřady trestní řízení proti Navalnému a jeho spolupracovníkům na základě vykonstruovaných obvinění z vytvoření „extremistického spolku“.
9. listopadu 2021 byla Lilia Chanysheva, bývalá koordinátorka z Navalného kanceláře v Ufě, zadržena a umístěna do vyšetřovací vazby. Desítky lidí z Navalného týmu a dalších regionálních koordinátorů z jeho širšího politického hnutí nyní opustily Rusko ve strachu z politické perzekuce. Jurij Ždanov, otec Ivana Ždanova, ředitele Nadace proti korupci, byl zatčen na základě falešných obvinění z „padělání“ a „rozsáhlého podvodu“ v březnu 2021.
Alexej Navalný čelí ještě dalším falešným obviněním a tudíž až 15 možným letům vězení nad rámec svého současného trestu. Je obviněn z „pohrdání soudem“, „podvodu obzvláště velkého rozsahu“ a „praní špinavých peněz“ v souvislosti s údajnou zpronevěrou darů jeho nevládním organizacím. Byl také obviněn z vytvoření organizace, která „porušuje osobnost a práva občanů“.
„Bezcitné činy Kremlu, který je i nadále posedlý umlčováním i haněním Alexeje Navalného a jeho stoupenců, musí skončit. Více než 360 000 lidí po celém světě podepsalo petici Amnesty, která požaduje, aby ruské úřady okamžitě a bezpodmínečně propustily Alexeje Navalného.“
Marie Struthers, ředitelka Amnesty pro východní Evropu a Střední Asii
„Vyzýváme světové vůdce, mezinárodní organizace a lidi po celém světě, aby se připojili nejen k výzvě k okamžitému propuštění Alexeje Navalného, ale také k ukončení brutálních represí vůči jeho příznivcům. Obyvatelé Ruska by neměli trpět neúnavným porušováním lidských práv. Zaslouží si, aby jejich hlasy byly vyslyšeny beze strachu z pomsty,“ dodala Marie Struthers.
Alexej Navalný je otevřený kritik Kremlu, autor průlomových vyšetřování korupce na nejvyšších místech v Rusku a zakladatel několika organizací občanské společnosti. 17. ledna 2021 byl svévolně zadržen na moskevském letišti Šeremetěvo po příletu z Berlína, kde se zotavoval po otravě na Sibiři v srpnu 2020. Následně byl umístěn do vyšetřovací vazby za to, že se při zotavování z takřka smrtelné otravy pravidelně osobně nehlásil svému probačnímu úředníkovi.
Evropský soud pro lidská práva shledal odsouzení Alexeje Navalného v roce 2014 a následný trest vězení za „svévolné a zjevně nepřiměřené“. 14. ledna byli Leonid Volkov a Ivan Ždanov, dva spolupracovníci Navalného, přidáni na seznam „extrémistů“ ruským finančním regulátorem. Jejich majetek v Rusku je nyní zablokován.
Aktuální petice
Napsala článek, vyhrožují jí smrtí, podpořte novinářku svým podpisem
V dubnu 2020 zveřejnil Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky na Instagramu video, ve kterém vyhrožuje smrtí ruské novinářce Jeleně Milašinové.
Aktuální počet podpisů: 4066 Náš cíl: 4500
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International