© Daniel Hayduk/AFP/Getty Images
Vítězství v Tanzanii! Vládou zakázané noviny mohou opět svobodně působit
Zprávy
Pozitivní lidskoprávní novinky Svoboda slova a vězni svědomí Tanzanie publikován 25.2.2022
Čtveřice tanzanských novin byla v letech 2016 a 2017 postavena mimo zákon. Tamní vláda tak nečestně bojovala proti obsahu článků, ve kterých redaktoři odhalili údajnou korupci v nejvyšších patrech země.
Noviny Daima, Mawio, Mwanahalisi a Mseto mohou dnes po více než pěti letech konečně vydávat. V otázce tanzanské svobody projevu a médií jde nepochybně o krok vpřed, nicméně i tak musí Tanzanie ujít ještě dlouhou cestu.
„Během posledních šesti let bylo tanzanskou vládou několik novin
zaměřeno a následně i postaveno mimo zákon. Jen pro to, že v nich novináři
psali o odhalených případech korupce a porušování lidských práv ve své zemi.“
Sarah Jackson, zástupkyně ředitele Amnesty International pro Východní
Afriku
Kromě zmíněných a nyní i znovu povolených novin bylo v Tanzanii od června 2020 zakázáno vydávat deník Tanzania Daima. A to nejen pro Tanzance, ale i pro čtenáře v zahraničí. Noviny byly obviněny z porušování zákona a nedodržování novinářské etiky. V rozkazu zastavit tisk a distribuci tohoto deníku však chyběl konkrétní zákon nebo článek, který by prokázal, čím se vlastně plátek Tanzania Daima provinil.
Tanzanská vláda musí přestat pronásledovat novináře jen za to, že svobodně píší o problémech v zemi. Svoboda projevu je nedílnou součástí svobodné žurnalistiky. Postavení „nepohodlných“ novinářů mimo zákon je velmi výrazným porušováním lidských práv.
Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97922662/7fe57f2d94077777e05393f1c5420577Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International