Izrael a Gaza: Ochrana civilistů je závazná pro obě strany
Článek
Zbraně pod kontrolou publikován 19.11.2012
Po smrti Ahmada al-Dža`abarího, vůdce ozbrojeného křídla hnutí Hamás, čelí civilní obyvatelé v Gaze a jižním Izraeli hrozbě, že znovu propukne vážný ozbrojený konflikt.
“Obě strany by měly co nejrychleji ustoupit od násilí k vyjednávání, aby uchránily životy na obou stranách,” uvedla Ann Harrison, zástupkyně oblastní pobočky Amnesty International pro blízký východ a severní Afriku.
Zabitím Ahmada al-Dža`abarího započala izraelská vojenská operace Obranný sloup, v rámci níž útočí armáda na další místa v Gaze. Navzdory mezinárodním snahám o uzavření příměří na obou stranách umírají civilisté a přibývá raněných.
Jen v týdnu od 8. do 14. listopadu 2012 zabily rakety izraelské armády v pásmu Gazy 5 Palestinců a dalších 50 zranily. Důkazy, které má AI k dispozici, však naznačují, že nejméně dva z těchto útoků bylo nahodilých, což odporuje mezinárodnímu právu. Ozbrojené palestinské skupiny odpálily jen mezi 10. a 12. listopadem přes 120 raket do jižního Izraele. O život přišli 4 lidé.
“Palestinské ozbrojené skupiny z Gazy by měly okamžitě upustit od necílených raketových útoků, a stejného počínání by se měla vyvarovat také izraelská armáda, a vyhnout se útokům do hustě obydlených oblastí, aby tím neohrožovala civilisty,” zdůraznila Ann Harrison.
Je nutné, aby mezinárodní společenství a vlivné státy tlačily na obě strany konfliktu, aby se řídily válečným právem a chránily životy a majetek civilních obyvatel. Amnesty International proto vyzývá k tomu, aby OSN vyslala do Izraele a pásma Gazy co nejrychleji mezinárodní pozorovatele s mandátem bezodkladně, nezávisle a nestranně vyšetřit porušení lidských práv a humanitárního práva, jichž se dopustily ozbrojené jednotky na obou stranách.
Aktuální petice
Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!
Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!
Aktuální počet podpisů: 623
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International