Zdravotní stav íránské laureátky Sacharovovy ceny se zhoršuje
Článek
Moje tělo moje práva publikován 26.10.2012
Nasrín Sotudíovou, íránskou právničku a obhájkyni lidských práv, nezastihlo dnešní prestižní ocenění za svobodu myšlení v dobrém zdravotním stavu. Děvětačtyřicetiletá žena totiž drží už 10 dní v teheránském vězení hladovku.

„Poslední tři měsíce mohla Nasrín vídat své děti jen za skleněnou stěnou. Věznitelé totiž zjistili, že si na kapesníčky píše svou obhajobu k soudnímu přelíčení, které ji čeká,“ vysvětluje situaci Ann Harrisonová, ředitelka programů pro Střední východ a severní Afriku Amnesty International.
Íránské úřady zakázaly její dceři cestovat a jednou dokonce drželi jejího muže přes noc ve vězení za to, že se se svou rodinou pokusil o pokojnou obhajobu Nasrín.
Navzdory důležitosti rodinných vazeb a rodinného života v Íránu stát vynakládá obrovské úsilí na to, aby rodiny politických vězňů umlčel. „Je to šokující příklad toho, kam až je vláda ochotna zajít, aby zastavila veškerou kritiku,“ dodává Harrisonová.
Tím, že Írán obtěžuje rodinné příslušníky vězňů výhradně s cílem zastavit jejich legitimní veřejné projevy nesouhlasu se situací, ve které se nacházejí jejich blízcí, pošlapává lidská práva a porušuje mezinárodní úmluvy, které se zavázal dodržovat.
Nasrín Sotudíová
Zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti nebo ženy a vězně svědomí. V září 2010 byla uvězněna v Teheránu na základě obvinění z šíření propagandy a spiknutí s cílem poškodit státní bezpečnost. 22. října byla kvůli podlomenému zdraví z hladovky ze své cely přemístěna do vězeňského léčebného zařízení.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3689 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International