© Radio Progreso
Dobrá zpráva: Otec dvou dětí unikl nespravedlivému trestu
Článek
Pozitivní lidskoprávní novinky Honduras publikován 22.6.2022
Po čtyřech letech nepodloženého trestního stíhání soud v Hondurasu definitivně osvobodil Jhonyho Salgada. Ten byl zadržen už v roce 2017 poté, co ho policie falešně obvinila z několika zločinů včetně držení zbraně, účasti na protivládních protestech a vydávání se za policistu.
Ve vyšetřovací vazbě strávil více než 4 měsíce, a dokonce byl donucen, aby se zbraní v ruce pózoval pro média a podpořil tak vládní propagandu. Salgadův soud byl také opakovaně odkládán, což pro něj a jeho rodinu znamenalo jenom víc času v napětí a nejistotě.
Jeho zatčení se odehrálo po honduraských protivládních protestech, kterých se podle všech důkazů nezúčastnil. Demonstranti tehdy dali najevo svůj nesouhlas s kontroverzním průběhem prezidentských voleb, u kterých panovalo silné podezření, že byly zmanipulovány.
Spolu s dalšími organizacemi Amnesty jeho zatčení odsoudila a vyzvala odpovědné představitele Hondurasu k zastavení stíhání. To se nakonec podařilo a 31. března 2022 byl Salgado konečně zproštěn viny.
Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97922662/7fe57f2d94077777e05393f1c5420577
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International