© Private
Sü Č’-jung mučen v "tygřím křesle". Před začátkem procesu se nesměl setkat s právníkem
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 22.6.2022
Sü Č’-jung v současné době čelí nespravedlivému soudnímu procesu, který se odehrává za zavřenými dveřmi. Očekává se brzké vynesení rozsudku.
"Čínské úřady se zaměřily na Sü Č’-junga nikoliv proto, že by se dopustil nějakého mezinárodně uznávaného zločinu, ale jednoduše proto, že zastává názory, které se vládě nelíbí. Takto nespravedlivý proces je hrubým útokem na jeho lidská práva," uvedla Gwen Lee, vedoucí kampaně Amnesty International v Číně.
Sü Č’-jung čelí nepravdivým obviněním z "podvracení státní moci" pouze proto, že kritizoval postup prezidenta Si Ťin-pchinga při řešení koronavirové krize a prodemokratických protestů v Hongkongu a vyzval ho k rezignaci.
Sü Č’-jung byl ve vězení opakovaně podroben mučení a jinému špatnému zacházení, včetně dlouhých výslechů a mučení v tzv. „tygřím křesle“, kdy byl mnoho dní vždy po dobu více než deset hodin přivázán ke kovové konstrukci, což mu způsobovalo nepředstavitelnou bolest.
Tři měsíce před začátkem procesu se nemohl setkat se svým právníkem, kterému navíc nebylo umožněno získat informace a dokumenty související s případem - některé z nich mohou obsahovat "důkazy" získané mučením.
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1232 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International