© Creative Commons
Nobelovu cenu míru získali obránci lidských práv z Běloruska, Ukrajiny a Ruska
Článek
Pozitivní lidskoprávní novinky Svoboda slova a vězni svědomí Bělorusko publikován 10.10.2022
Letošní Nobelovu cenu za mír získaly organizace pro ochranu lidských práv z Ukrajiny a Ruska a běloruský disident Ales Bjaljackij.
"Udělení Nobelovy ceny míru obráncům lidských práv a organizacím z Běloruska, Ruska a Ukrajiny zdůrazňuje jejich zásadní roli při obraně lidských práv v jejich zemích i v širším regionu," říká Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty.
Výbor Nobelovy ceny vysílá světu důležitý vzkaz - je třeba podporovat obránce lidských práv, kteří prokázali mimořádné úsilí při dokumentování válečných zločinů, porušování lidských práv a zneužívání moci ve svých zemích. Toto poselství je vysláno v kritickém okamžiku, kdy vedla pokračující ruská agrese na Ukrajině ke krizi lidských práv neuvěřitelných rozměrů a k potlačování jakékoli formy nesouhlasu v Rusku i Bělorusku.
"Je to také poselství solidarity. Od července roku 2021 je Ales Bjaljackij, bojující za lidská práva v Bělorusku od poloviny 80. let, za mřížemi kvůli své poklidné a nenásilné práci dokumentující mimo jiné potlačování disentu po sporných prezidentských volbách v roce 2020. Memorial, jedna z nejstarších ruských lidskoprávních organizací, byla na konci roku 2021 ruskými úřady uzavřena a Centrum pro občanské svobody dokumentuje ruské válečné zločiny na Ukrajině od roku 2014 a i nadále pokračuje ve své činnosti na Ukrajině navzdory pokračující ruské válečné agresi," dodává Callamard.
"Amnesty International je solidární s Alesem Bjaljackým, Memorialem a Centrem pro občanské svobody. Všichni tři jsou inspirací a příkladem odvahy a obětavosti pro každého, kdo ve východní Evropě pracuje v oblasti lidských práv."
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
Ales Bjaljackij, předseda a zakladatel Centra pro lidská práva Viasna, je od července roku 2021 držen ve vyšetřovací vazbě. Spolu se svými kolegy, místopředsedou Viasny Valjantsinem Stefanovičem a právníkem organizace Uladzimirem Labkovičem, je falešně obviněn z "pašování finančních částek a financování skupinových aktivit, které hrubě porušovaly veřejný pořádek". Toto obvinění je mstou za jeho práci v oblasti lidských práv. Mezi lety 2011 a 2014 si Ales Bjaljackij odpykával trest za vykonstruované obvinění z daňových úniků. Amnesty ho dnes, stejně jako tehdy, uznává jako vězně svědomí.
V roce 2014, krátce po svém propuštění, navštívil Prahu, kde se mimo jiné potkal se zástupci české Amnesty a poděkoval za aktivity na jeho podporu. Uvedl, že to pro něj znamenalo obrovskou morální podporu.
Memorial je jednou z nejstarších a nejuznávanějších lidskoprávních skupin v Rusku. Svou působnost zahájila v roce 1988. Prvním předsedou Memorialu byl sovětský disident a nositel Nobelovy ceny míru Andrej Sacharov, a to až do své smrti v roce 1989. Memorial byl zlikvidován soudním příkazem v prosinci 2021 z důvodů porušení dnes již nechvalně známého zákona o "zahraničních agentech". Ruské úřady označily Memorial v roce 2013 za "zahraničního agenta". V současné době Memoral pokračuje v činnosti bez oficiální registrace.
Centrum pro občanské svobody, založené na Ukrajině v roce 2007, hraje v současné době klíčovou roli v úsilí o identifikaci a dokumetaci válečných zločinů spáchaných na ukrajinském území, které je od roku 2014 pod faktickou kontrolou Ruska a které je okupováno od invaze v únoru 2022.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International