©AFP via Getty Images
Po celé Číně propukly protesty. Režim nesmí zadržovat pokojné demonstranty, vyzývá Amnesty
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 27.11.2022
Ve čtvrtek 24. listopadu vypukl v jednom z obytných domů v Urumči požár, při kterém podle vládních zdrojů zahynulo nejméně 10 lidí. Mnozí dávají vinu za úmrtí omezením kvůli COVIDu-19, ale místní úřady toto tvrzení zpochybnily. To však nezabránilo vypuknutí protestů v Urumči, hlavním městě západní oblasti Sin-ťiang. Druhý den ráno vláda prohlásila, že je epidemie covidu pod kontrolou a město zmírní uzavírky po více než 100 dnech přísného omezení pohybu obyvatel.
Od 25. listopadu se na sociálních sítích objevují videa, která ukazují protesty na univerzitách a ve městech po celé Číně, včetně Pekingu, Kuang-tungu, Šanghaje a Wu-chanu. Pokojní demonstranti uctili památku obětí požáru v Urumči a vyzvali ke zmírnění opatření. Mnozí požadovali také ukončení cenzury a někteří vyzývali prezidenta Číny k odstoupení.
Amnesty není v současné chvíli schopna nezávisle ověřit všechna on-line videa, která se šíří z různých měst. Podle oficiálních zdrojů byla v Urumči zatčena neméně jedna žena za "šíření pomluv". Podle internetových zdrojů byly 26. listopadu večer zatčeny v Šanghaji desítky lidí. Protesty pokračují.
"Tragédie požáru v Urumči inspirovala pozoruhodnou statečnost po celé Číně. Pokojní protestující drží prázdné listy papíru, skandují hesla a zapojují se do mnoha forem nesouhlasu. V Číně je prakticky nemožné, aby lidé pokojně protestovali, aniž by byli obtěžování a stíháni. Režim v posledních letech projevoval nulovou toleranci vůči opozici, zejména za vlády prezidenta Si, ale to protesty nezastavilo. Bohužel je čínský postup až příliš předvídatelný. Cenzura a sledování budou pokračovat a v nadcházejících hodinách a dnech budeme pravděpodobně svědky použití policejní síly a hromadného zatýkání protestujících. Dají se očekávat i dlouhé tresty odnětí svobody pro celou řadu pokojných demonstrantů," uvedla v reakci na rozsáhlé protesty, které nemají v posledních letech obdoby, zástupkyně regionálního ředitele Amnesty Hana Young.
"Režim by měl místo trestání lidí vyslyšet jejich volání. Čína musí nechat lidi svobodně vyjadřovat své myšlenky a pokojně protestovat bez obav ze msty."
Hana Young, zástupkyně regionálního ředitele Amnesty International
"Lidé byli neuvěřitelně trpěliví s opatřeními ohledně uzavírání, ale úřady nesmí zneužívat nouzová opatření. Tyto bezprecedentní protesty ukazují, že lidé již přestali tolerovat přílišná opatření kvůli viru covid-19. Čínská vláda musí okamžitě přezkoumat vydaná omezení týkající se covidu-19 a zajistit, aby byla přiměřená a časově omezená. Všechna karanténní opatření, která ohrožují osobní bezpečnost a zbytečně omezují svobodu, musí být pozastavena. Vláda musí také urychleně, účinně a důkladně vyšetřit požár v Urumči, aby zabránila jeho opakování, zajistila spravedlnost pro oběti a jejich rodiny a ukázala lidem, že reaguje na jejich stížnosti," dodala Hana Young, zástupkyně regionálního ředitele Amnesty.
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1232 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International