© Amnesty
Úspěch v Chile: Státní zástupce přislíbil ochranu vůdkyním hnutí za právo na přístup k vodě
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Chile publikován 1.12.2022
Vůdkyně chilského ženského hnutí Mujeres Modatima bojující za právo na přístup k vodě byly kvůli své aktivitě vystavovány výhrůžkám, očerňovacím kampaním a zastrašování. Amnesty International vedla kampaň požadující jejich ochranu. Státní zástupce petici Amnesty vstřícně přijal a zavázal se k ochraně vůdkyň hnutí a prošetření trestných činů.
Mujeres Modatima je ženské environmentální hnutí z města Petrorca v regionu Valparaíso v Chile. Bylo založeno v roce 2017 za účelem bojovat proti nedostatku vody v oblasti a jeho negativním dopadům zejména na ženy a jejich rodiny. Mujeres Modatima propaguje přístup k vodě jako základní lidské právo a bojuje se systémem, který „nechal na suchu celé komunity, a odepřel jim tak tento životně důležitý živel.“
Kvůli svému aktivismu za právo na přístup k vodě byly vůdkyně hnutí Mujeres Modatima sledovány, zastrašovány, bylo jim vyhrožováno a byly proti nim vedeny očerňovací kampaně. Verónicu Vilches, farmářku a ředitelku programu zajišťujícímu vodu pro venkovské oblasti, několikrát sledovala auta bez poznávacích značek a se zatmavěnými skly, ze kterých se na ni ozývaly hrubé nadávky a výhrůžky. Do domu Loreny Donaire Cataldo, učitelky tělocviku a matky tří dětí, několikrát v noci pronikli neznámí lidé a policie po zavolání nikdy nepřijela na pomoc. Podobný incident se stal i Carolině Vilches, političce, která se podílela na přípravě nové chilské ústavy, což ji kvůli obavám o svůj život donutilo vystěhovat se ze svého domova. Podobné incidenty postihly i ostatní členky hnutí Mujeres Modatima.
Amnesty International vedla kampaň požadující ochranu vůdkyní hnutí Mujeres Modatima. Na konci listopadu 2022 Amnesty předala státnímu zástupci petici s více než čtyřmi tisící podpisů. Státní zástupce byl k požadavkům vstřícný a přijal několik závazků, včetně důsledného dokončení všech probíhajících vyšetřování oznámených trestních činů a přezkoumání současných ochranných opatření pro vůdkyně hnutí.
Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97922662/7fe57f2d94077777e05393f1c5420577
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International