Rusko: Novinářka Maria Ponomarenko odsouzena k šesti letům v trestanecké kolonii kvůli článku o bombardování Ukrajiny

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 21.2.2023

Ruská novinářka Maria Ponomarenko (44) na sociálních sítích zveřejnila informace o útoku ruských sil na divadlo v Mariupolu, při kterém zemřely stovky civilistů. Následně byla odsouzena k šesti letům v trestanecké kolonii.

„Rozsudek Marii Ponomarenko ukazuje, že říkat v Rusku pravdu a odsuzovat válečný zločin, stejně jako dožadovat se spravedlnosti za zabíjení civilistů, se stalo samo o sobě vážným trestným činem, za který lze uložit mnoho let vězení. Její rozsudek je dalším příkladem nespravedlnosti a cynismu úřadů v Rusku, které takto konají znepokojivě často. Snaží se zavřít všechny, kteří s nimi nesouhlasí, a zastrašit ostatní, aby raději mlčeli a dívali se jinam, než aby riskovali roky za mřížemi,“ reagovala na zatčení novinářky Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii. „Maria Ponomarenko a všichni ti, kteří jsou v Rusku uvězněni za kritiku invaze na Ukrajinu, by měli být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," dodala Struthers.

Před soud dorazila Maria Ponomarenko v tričku s potiskem Davidovy hvězdy a nápisem „Opoziční aktivistka, vlastenka, pacifistka". Ve svém prohlášení uvedla, že se nepovažuje za zločince.

„Mám právo říct slovo „válka", protože jsem souzena podle zákonů vojenské cenzury,“ komentovala Ponomarenko tamní zákaz označovat invazi Ruska na Ukrajinu jako „válku".

Pozadí celé události

15. února odsoudil Leninský okresní soud v Barnaulu Marii Ponomarenko, novinářku z on-line média RusNews, k trestu šesti let v trestanecké kolonii poté, co ji uznal vinnou ze šíření „vědomě nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách". Tento „zločin" nedávno zaveden v rámci článku 207.3 ruského trestního zákoníku. Od 24. dubna 2022 byla Ponomarenko držena ve vyšetřovací vazbě.

Krom toho dostala po odpykání trestu pětiletý zákaz provozování novinářské činnosti. Obžaloba navrhovala, aby soud Ponomarenko poslal do vězení dokonce na 9 let za zveřejnění publikace na telegramovém kanálu „Tsenzury net“ (No Censorship). V ní informovala o smrti civilistů, kteří zemřeli v mariupolském divadle poté, co ho zasáhl ruský nálet. Dvanáct z obětí identifikovala Amnesty International v podrobné zprávě zveřejněné v červnu 2022.


Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2465 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...