©Getty Images
Itálie: Pokutování a zabavování záchranných lodí bude stát životy
Článek
Italský parlament prosadil nová a přísnější pravidla pro neziskové organizace, které zachraňují uprchlíky ve Středozemním moři. Těmto organizacím navíc vyhrožuje novými pokutami a možným zabavením jejich lodí.
„Jasným cílem těchto opatření je znesnadnění práce nevládních organizací, které podnikají pátrací a záchranné mise ve Středozemním moři. Italský parlament usiluje o to, aby co nejvíce uprchlíků bylo na moři zadrženo libyjskou pobřežní stráží a následně vráceno do Libye, kde je čeká svévolné zatčení a mučení," uvedl Matteo de Bellis, odborník Amnesty International na migraci.
„Tato nová legislativa v kombinaci s tzv. „praktikou vzdálených přístavů", která nutí lodě nevládních organizací vylodit zachráněné pouze v přístavech velmi vzdálených od míst, kde byli na moři nalezeni, může vést k dalším ztrátám na životech. Uprchlíky to nevyhnutelně vystavuje dalšímu utrpení a většímu nebezpečí. Pro ochránce lidských práv to znamená kriminalizaci jejich záslužné práce," dodal Belllis.
Novou legislativu včetně „praktiky vzdálených přístavů" kritizovala řada organizací spolu s Komisařkou pro lidská práva Rady Evropy Dunjou Mijatović a zvláštní zpravodajkou pro situaci obránců lidských práv OSN Mary Lawlor. Podle nich je v rozporu s mezinárodním právem a ohrozí lidi zanechané na moři, kterým odpírá humanitární pomoc poskytovanou nevládními organizacemi.
Aktuální petice
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Aktuální počet podpisů: 3480 Náš cíl: 4000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International