© Amnesty International
Írán: Počty popravených rychle rostou. Režim cílí na odpůrce a etnické menšiny
Článek
Trest smrti Írán publikován 8.3.2023
Jen během prvních dvou měsíců roku 2023 bylo v Íránu popraveno na 94 lidí. Mnozí z nich se předtím stali obětí sexuálního násilí nebo mučení ze strany dozorců. Zatčeným rovněž nebylo dovoleno právní zastoupení a definitivní rozsudek byl vynesen na základě nespravedlivého soudního procesu.
Eskalující počet poprav je jasnou snahou zastrašit etnické menšiny a odpůrce vládnoucího režimu.
„Rozsah, s jakým íránské úřady popravy provádějí, je děsivý. Jedná se o jasné porušení práva na život a ostudný pokus zastrašit nejenom etnické menšiny. Chtějí zasít obavy, že odpor vůči režimu bude krutě potlačen, ať už v ulicích nebo na šibenici,“ uvedla Roya Boroumand, výkonná ředitelka lidskoprávní organizace Abdorrahman Boroumand Center.
Dozorci zadržené mnohdy mučí, aby z nich pod nátlakem dostali falešná přiznání. Některá z vynucených přiznání pak přenáší íránská státní média.
Nejen, že se jedná o nelidské jednání, kterým chce tamní režim ospravedlnit zabíjení svých odpůrců, ale také o porušení principu presumpce neviny. Popravy jsou prováděny v ústranní, a to bez možnosti návštěvy, nebo dokonce upozornění rodin zabitých.
„Je odporné, že popravám běžně předchází systematické očerňování vězňů pomocí falešných přiznání vynucených mučením a že rozsudky smrti jsou vyneseny na základě hrubě nespravedlivých soudních procesů,“ uvedla Diana Eltahawy, ředitelky Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku.
Aktuální petice
Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice
Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.
Aktuální počet podpisů: 105 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan